Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Rodzina  »   Uznanie za zmarłego możliwe dopiero po 10 latach
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Uznanie za zmarłego możliwe dopiero po 10 latach

Gazeta Podatkowa nr 68 (1213) z dnia 24.08.2015
Dawid Szwarc

Kilka lat temu zaginął mój mąż. Prowadziłam poszukiwania zarówno prywatnie, jak i przy pomocy policji. Mąż był osobą chorą, cierpiał na chorobę Alzheimera. Wiele spraw w moim życiu jest zawieszonych, także te związane z finansami i majątkiem wspólnym moim i zaginionego męża. Kiedy i w jaki sposób można uznać osobę zaginioną za zmarłą?

Istnieje możliwość uznania zaginionego za zmarłego, jednak co do zasady musi upłynąć 10 lat od końca roku kalendarzowego, w którym według istniejących wiadomości jeszcze on żył. Warto jednak zaznaczyć, że gdyby w chwili uznania za zmarłego zaginiony ukończył 70 lat, wystarcza upływ pięciu lat. Ponadto uznanie za zmarłego nigdy nie może nastąpić przed końcem roku kalendarzowego, w którym zaginiony ukończyłby dwadzieścia trzy lata. Wynika to z art. 29 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.). Skutkiem uznania za zmarłego jest domniemanie, że zaginiony zmarł w chwili oznaczonej w orzeczeniu.

Jeśli wspomniane warunki są spełnione, Czytelniczka może złożyć wniosek do sądu. Właściwym do rozstrzygnięcia sprawy jest zasadniczo sąd ostatniego miejsca zamieszkania zaginionego. Wniosek o uznanie za zmarłego można zgłosić wcześniej - maksymalnie na rok przed końcem terminu, po upływie którego zaginiony może być uznany za zmarłego. Wniosek, oprócz danych koniecznych dla wniosku o wszczęcie postępowania, powinien zawierać także imię, nazwisko i wiek zaginionego, imiona jego rodziców oraz nazwisko rodowe matki, a także ostatnie znane miejsce zamieszkania i pobytu zaginionego. Okoliczności uzasadniające wniosek należy uprawdopodobnić. Przed wydaniem postanowienia uznającego zaginionego za zmarłego sąd powinien wysłuchać w miarę możności osoby mu bliskie. Jeżeli zgodnie z treścią wniosku istnieją przesłanki do uznania zaginionego za zmarłego, sąd zarządzi ogłoszenie o wszczęciu postępowania. Ogłoszenie umieszcza się w piśmie poczytnym na całym obszarze państwa i podaje publicznie do wiadomości w miejscu ostatniego zamieszkania zaginionego w sposób przyjęty na tym obszarze. Dalsza część postępowania będzie zasadniczo toczyć się po upływie terminów wskazanych w ogłoszeniu wydanym przez sąd.

Wspomniana przez Czytelniczkę okoliczność, iż jej mąż w chwili zaginięcia był osobą chorą, w żaden sposób nie wpływa na możliwość szybszego (wcześniejszego) rozpoczęcia opisywanej procedury. Bardzo szybko uznanym za zmarłego może być osoba, która zaginęła w związku z różnego rodzaju nieszczęśliwym wydarzeniem, takim jak katastrofa morska i powietrzna, czy też w związku z innym bezpośrednim niebezpieczeństwem dla życia.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Rodzina - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.