Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Rodzina  »   Separacja a związek małżonka z nowym partnerem
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Separacja a związek małżonka z nowym partnerem

Gazeta Podatkowa nr 36 (1181) z dnia 4.05.2015
Dawid Szwarc

Od wielu lat mieszkam sama. Mąż odszedł ode mnie i zamieszkał we własnym mieszkaniu. Nie zdecydowaliśmy się ani na formalną separację, ani na rozwód. Od kilku miesięcy tworzę związek z nowym mężczyzną. Czy ta okoliczność może wpłynąć na obarczenie mnie winą za rozwód, gdyby doszło do sprawy w sądzie?

Zasadniczo nie. Z opisu sprawy wynika, że między małżonkami już dawno doszło do rozpadu więzi małżeńskich. Dotyczy to głównie więzi uczuciowej, fizycznej a także gospodarczej, co przejawia się w szczególności w prowadzeniu przez każdą ze stron odrębnego gospodarstwa domowego. Odnosząc się do pojęcia "winy" należy wyjaśnić, że winnym rozpadu małżeństwa będzie uznany ten z małżonków, który swoim niewłaściwym zachowaniem doprowadził do rozpadu więzi małżeńskich. Może się zdarzyć, że taką winę ponoszą obie strony. Sąd zasadniczo w każdej sprawie zobowiązany jest orzec, który małżonek ponosi winę, chyba że małżonkowie zgodnie zażądają, aby tego nie robić. Wynika to z art. 57 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2012 r. poz. 788 ze zm.).

W ewentualnej sprawie rozwodowej sąd nie będzie analizował wszystkich zdarzeń z życia małżonków, a jedynie te, które doprowadziły do rozpadu małżeństwa. Decydujące są zatem przyczyny rozpadu, a nie to co działo się później, tj. gdy taki rozpad już dawno nastąpił. Taki kierunek interpretacji przepisów potwierdził w orzecznictwie Sąd Najwyższy. W jednym z wyroków uznał, że związek jednego z małżonków z innym partnerem w czasie trwania małżeństwa, lecz po wystąpieniu zupełnego i trwałego rozkładu pożycia między małżonkami, nie daje podstawy do przypisania temu małżonkowi winy za ten rozkład (wyrok z dnia 28 września 2000 r., sygn. akt IV CKN 112/2000). W takim bowiem przypadku do rozpadu małżeństwa doprowadziły inne wydarzenia, a nie związanie się małżonka z kolejnym partnerem. Nie oznacza to, że taki związek był z formalnego punktu widzenia "moralnie dobry", niemniej nie miał on wpływu na kwestię winy.

Z opisu sprawy wynika również, że rozpad więzi ma nie tylko charakter całkowity (zupełny), ale również trwały. Żadna ze stron nie czyni już starań, aby relacje małżeńskie odbudować (np. poprzez udział w sesjach w poradni małżeńskiej itp.). Nowy związek, o którym pisze Czytelniczka, pojawił się dopiero po zaistnieniu rozpadu małżeństwa, po wyprowadzce męża, i ta okoliczność nie obarczy małżonka odpowiedzialnością za rozpad małżeństwa. Często małżonkowie od lat prowadzą odrębne życia, ale nie decydują się z różnych względów na rozwód (np. z uwagi na korzyści materialno-podatkowe czy względy światopoglądowe).

Rodzina - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.