Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Rodzina  »   Nadawanie imienia i zgłoszenie urodzenia po zmianach
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Nadawanie imienia i zgłoszenie urodzenia po zmianach

Gazeta Podatkowa nr 33 (1178) z dnia 23.04.2015
Dawid Szwarc

Zasady nadawania imion uległy zmianie od 1 marca 2015 r. Podstawowa różnica w stosunku do poprzedniego stanu prawnego polega na rozluźnieniu regulacji i pełnym dopuszczeniu przyznawania imion w obcym brzmieniu. Jednak podobnie jak wcześniej nadal będzie możliwe przyznanie dziecku nie więcej niż dwóch imion.

Imię obce

Zgodnie z danymi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Polacy nawet do tej pory mimo dość dużej swobody wyboru chętniej wybierali imiona znane i zakorzenione w naszej tradycji, niż te obco brzmiące. Prawie co dziesiąta osoba pytana w ankiecie przeprowadzonej na zlecenie MSW o imię dla dziecka, zarówno spośród imion polskich, jak i zagranicznych, odpowiedziała, że wybrałaby imiona takie jak Anna, Agnieszka, Jan, Stanisław.

Mimo wszystko przyznanie szerszego prawa do wyboru imienia obcego było oczekiwane przez wiele osób. Warto pamiętać, że wybór imienia dla dziecka to akt zarówno rangi symbolicznej, rodzinnej, jak i prawnej. Prawo do nadania dziecku określonego imienia stanowi element władzy rodzicielskiej. Imię - podobnie jak nazwisko - identyfikuje osobę fizyczną. Z tego też powodu wybór powinien być przemyślany, gdyż w przyszłości imię nie będzie mogło zostać zmienione w dowolny sposób. Osoba zgłaszająca urodzenie składa oświadczenie o wyborze nie więcej niż dwóch imion dla dziecka. Wybrane imię lub imiona nie mogą być zamieszczone w akcie urodzenia w formie zdrobniałej oraz nie mogą mieć charakteru ośmieszającego lub nieprzyzwoitego. Przepis wyraźnie wskazuje, że niezależnie od obywatelstwa i narodowości rodziców dziecka wybrane imię lub imiona mogą być imionami obcymi. Tym samym również polscy rodzice mogą skorzystać z tego uprawnienia. Co więcej, można wybrać imię, które nie wskazuje na płeć dziecka, ale w powszechnym znaczeniu jest przypisane do danej płci. Stanowi o tym art. 59 ust. 3 Prawa o aktach stanu cywilnego. Sporządzenie aktu urodzenia dziecka następuje niezwłocznie. Zgłaszającemu wydawane są 3 odpisy skrócone aktu urodzenia.

Odmowa urzędnika

Kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia lub imion dziecka, jeżeli wybrane imię lub imiona są w formie zdrobniałej lub mają charakter ośmieszający lub nieprzyzwoity lub nie wskazują na płeć dziecka, kierując się powszechnym znaczeniem imienia. W takiej sytuacji urzędnik wybiera dziecku imię samodzielnie, w formie decyzji administracyjnej podlegającej natychmiastowemu wykonaniu, z adnotacją zamieszczoną w akcie urodzenia o wyborze imienia z urzędu.

Zgłoszenie urodzenia

Zgłoszenia urodzenia dziecka dokonuje się w terminie 21 dni od dnia sporządzenia karty urodzenia. Zgłoszenia dokonuje się w urzędzie stanu cywilnego właściwym ze względu na miejsce urodzenia dziecka. Taki obowiązek spoczywa na matce lub ojcu dziecka, o ile posiadają pełną zdolność do czynności prawnych. Matka lub ojciec dziecka, którzy ukończyli 16 lat, dokonują zgłoszenia, jeżeli posiadają ograniczoną zdolność do czynności prawnych, a w pozostałych przypadkach czynią to przedstawiciel ustawowy lub opiekun matki. Zgłoszenia urodzenia można dokonać przez pełnomocnika. Pełnomocnik musi przedłożyć swój dowód osobisty oraz pisemne upoważnienie od rodziców dziecka ze wskazaniem imienia/imion, jakie swemu dziecku nadają. Zgłaszający musi pamiętać o przedłożeniu do wglądu dokumentu tożsamości. Zgłoszenie jest wolne od opłat.

Zmiana imienia

Imię identyfikuje osobę fizyczną i może być zmienione tylko z ważnych powodów. Przepisy nie wyjaśniają, jak należy rozumieć powyższy termin, jednak wskazują przykładowo na sytuacje, które to uzasadniają. Należą do nich przypadki m.in. imienia lub nazwiska ośmieszającego albo nielicującego z godnością człowieka. Wniosek o zmianę imienia (jak również nazwiska) składa się osobiście do kierownika urzędu stanu cywilnego. Po zmianie przepisów wnioskodawca nie musi udawać się do organu właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu, może wybrać dowolny urząd. Wynika to ze znowelizowanego art. 12 ustawy o zmianie imienia i nazwiska (Dz. U. z 2008 r. nr 220, poz. 1414 ze zm.).

Warto zwrócić uwagę na szczególne uprawnienie do zmiany imienia w pierwszych miesiącach życia dziecka. Rodzice mogą bowiem złożyć przed wybranym kierownikiem urzędu stanu cywilnego albo przed konsulem oświadczenie o zmianie imienia lub imion dziecka zamieszczonych w akcie urodzenia w terminie sześciu miesięcy od dnia jego sporządzenia.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 28.11.2014 r. - Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. poz. 1741 ze zm.)

Rodzina - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.