Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Rodzina  »   Uchylenie się od skutków uznania ojcostwa
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Uchylenie się od skutków uznania ojcostwa

Gazeta Podatkowa nr 43 (875) z dnia 28.05.2012
Dawid Szwarc

Niedawno uznałem ojcostwo dziecka mojej partnerki (żyliśmy od lat w nieformalnym związku). Opierałem się na jej zapewnieniach. Kilka tygodni temu dowiedziałem się jednak, że nie jestem biologicznym ojcem dziecka. Czy w takiej sytuacji mam prawo uchylić się od oświadczenia o uznaniu ojcostwa? Rzeczywisty (biologiczny) ojciec dziecka nie chce dobrowolnie uznać swojego ojcostwa.

W bardzo wyjątkowych sytuacjach istnieje możliwość uchylenia się od skutków prawnych uznania ojcostwa. Warto jednak dodać, że w przeszłości sama tylko okoliczność, że mężczyzna dowiedział się (np. za pomocą badań DNA czy grupowego badania krwi), że nie jest biologicznym ojcem dziecka, nie dawała podstawy do "anulowania" uznania dziecka (trzeba było powoływać się na wady oświadczenia woli, co było bardzo trudnym zabiegiem i rzadko kiedy przynosiło rozwiązanie, którego oczekiwał partner matki dziecka).


Ustalenia bezskuteczności uznania ojcostwa stosuje się do sytuacji, gdy ojcostwo zostało uznane po 12 czerwca 2009 r.


Natomiast zgodnie z aktualnym stanem prawnym, mężczyzna, który uznał ojcostwo, może wytoczyć powództwo o ustalenie bezskuteczności uznania w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się, że dziecko od niego nie pochodzi. Stanowi o tym art. 78 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 1964 r. nr 9, poz. 59 ze zm.). W razie uznania ojcostwa przed urodzeniem się dziecka już poczętego bieg tego terminu nie może rozpocząć się przed urodzeniem się dziecka.

Kluczowe dla powodzenia tego rodzaju sprawy jest zachowanie terminu na złożenie pozwu oraz jego dokładne uzasadnienie. Konieczne będzie wskazanie okoliczności przemawiających za tym, że powód (mężczyzna) nie jest biologicznym ojcem dziecka. Wszelkie twierdzenia zamieszczone w pozwie powinny zostać poparte dowodami. Brak dowodów obciążać będzie tego, kto z dowodu chciał uzyskać określony skutek (czyli z reguły powoda).

Rodzina - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60