Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Rodzina  »   Kiedy można zakazać kontaktu rodzica z dzieckiem?
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Kiedy można zakazać kontaktu rodzica z dzieckiem?

Gazeta Podatkowa nr 42 (874) z dnia 24.05.2012
Dawid Szwarc

Moja była żona poinformowała mnie, że będzie wnosić do sądu sprawę o pozbawienie mnie prawa do kontaktu z dzieckiem. Czy faktycznie taka decyzja może zostać podjęta, skoro nie jestem pozbawiony władzy rodzicielskiej?

Tak, choć tylko w wyjątkowych sytuacjach. W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, że prawo do kontaktu z dzieckiem jest czymś innym i niezależnym od władzy rodzicielskiej (jej posiadania czy wykonywania). Dlatego okoliczność, że Czytelnik nie jest pozbawiony władzy rodzicielskiej, nie stanowi przeszkody do wszczęcia sprawy w przedmiocie pozbawienia go możliwości utrzymywania kontaktów (styczności) z dzieckiem. Zasadniczo gdy dziecko przebywa stale u jednego z rodziców, sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich rodzice określają wspólnie, kierując się dobrem dziecka i biorąc pod uwagę jego rozsądne życzenia. Gdy rodzice nie mogą dojść do porozumienia w tej kwestii, sprawę rozstrzyga sąd opiekuńczy.

Sąd opiekuńczy ma również prawo do ograniczenia utrzymywania kontaktów rodzica z dzieckiem, jeśli wymaga tego dobro dziecka. W szczególności sąd może zakazać bezpośredniego spotykania się z dzieckiem, zabierania go poza miejsce stałego pobytu. Może też ograniczyć kontakty do określonych sposobów porozumiewania się na odległość (np. telefon, SMS, komunikacja przez Internet). Nawet więc pewne nieprawidłowości występujące po stronie rodzica nie uzasadniają od razu stosowania środków drastycznych, sąd będzie bowiem reagował elastycznie, stosownie do okoliczności. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że przepisy przewidują również sankcję najbardziej surową - zakaz utrzymywania jakichkolwiek kontaktów z dzieckiem. Jednak instytucję tę stosuje się wobec rodzica, gdy utrzymywanie takich kontaktów poważnie zagraża dobru dziecka lub je narusza. Stanowi o tym art. 1133 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 1964 r. nr 9, poz. 59 ze zm.). Przepis nie wyjaśnia znaczenia pojęć "poważnie zagraża" czy "poważnie narusza" dobro dziecka. Niemniej chodzi tu tylko o sytuacje nadzwyczajne, dla których przeciwdziałania nie wystarczy stosowanie ograniczenia kontaktów rodzica z dzieckiem. W jednym z orzeczeń Sąd Najwyższy wskazał, że zakazanie rodzicom osobistej styczności (obecnie: kontaktów) z dzieckiem może być orzeczone wyjątkowo, np. gdy utrzymywanie osobistych kontaktów rodziców z dzieckiem zagraża jego życiu, zdrowiu, bezpieczeństwu bądź wpływa demoralizująco na dziecko (postanowienie z dnia 7 listopada 2000 r., sygn. akt I CKN 1115/00). Zakaz może być orzeczony na czas oznaczony lub nieoznaczony.

Rodzina - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.