Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Wytworzenie środka trwałego a jednorazowy odpis amortyzacyjny przewidziany dla ...
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wytworzenie środka trwałego a jednorazowy odpis amortyzacyjny przewidziany dla małych podatników

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 5 (1012) z dnia 10.02.2019

Przedsiębiorca, będący małym podatnikiem, zamierza wytworzyć na własne potrzeby maszynę specjalistyczną, która zostanie sklasyfikowana w grupie 5 KŚT i zaliczona do środków trwałych. Czy pomimo faktu, że maszyna została wytworzona, wystąpi możliwość dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego ograniczonego limitem 50.000 euro?

Tak. Mały podatnik (podobnie jak podatnik rozpoczynający działalność) może dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego, ograniczonego limitem 50.000 euro, m.in. w odniesieniu do wytworzonego środka trwałego, zaliczonego do grupy 5 KŚT.

Jak wynika z art. 22k ust. 7 ustawy o PDOF (oraz art. 16k ust. 7 ustawy o PDOP), podatnicy w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność oraz tzw. mali podatnicy mają prawo do jednorazowej amortyzacji środków trwałych o wartości wyższej niż 10.000 zł zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych. Takiego jednorazowego odpisu dokonuje się w roku podatkowym, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych, a jego wysokość nie może przekroczyć w roku podatkowym równowartości kwoty 50.000 euro (w 2019 r. jest to kwota 214.000 zł). Limit ten dotyczy łącznej wartości takich jednorazowych odpisów amortyzacyjnych dokonanych w roku podatkowym.

W 2019 r. status małego podatnika mają podatnicy, u których wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w 2018 r. kwoty 5.135.000 zł. Nie ma przy tym znaczenia, czy podatnik wykonywał działalność gospodarczą w całym roku podatkowym, czy tylko przez kilka miesięcy.

Tak więc jeżeli podatnik, o którym mowa w pytaniu, w 2018 r. osiągnął przychody uprawniające go do posiadania statusu małego podatnika w 2019 r., to w roku 2019 może korzystać z prawa do jednorazowej amortyzacji.

Bez znaczenia dla rozstrzygnięcia przedmiotowej sprawy pozostaje fakt, że przywołana w pytaniu maszyna została wytworzona przez podatnika. Przepisy warunkujące możliwość takiej jednorazowej amortyzacji nie ograniczają bowiem możliwości jej dokonywania jedynie do nabytych środków trwałych. Zatem należy uznać, że taka okoliczność pozostaje bez znaczenia dla stosowania omawianej preferencji.

Dodajmy, że ustalając prawo do jednorazowego odpisu amortyzacyjnego, należy również uwzględnić fakt, że jednorazowy odpis amortyzacyjny stanowi pomoc de minimis udzielaną w zakresie i na zasadach określonych w bezpośrednio obowiązujących aktach prawa wspólnotowego, dotyczących pomocy de minimis.

W myśl rozporządzenia Komisji (UE) nr 1407/2013/UE w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu UE do pomocy de minimis, limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorcy wynosi 200.000 euro w okresie trzech lat podatkowych, z wyjątkiem przedsiębiorców prowadzących działalność zarobkową w zakresie transportu drogowego towarów, gdzie limit ten jest niższy i wynosi 100.000 euro (por. art. 3 ust. 2 i 3 ww. rozporządzenia).

Uwzględnia się przy tym całkowitą kwotę pomocy de minimis przyznaną w ciągu danego roku podatkowego oraz dwóch poprzedzających lat podatkowych.

Pomoc de minimis stanowi formę wsparcia publicznego, które może mieć postać (obok jednorazowych odpisów amortyzacyjnych) m.in. dotacji, umorzenia odsetek, rozłożenia podatku na raty bądź odroczenia terminu jego płatności.

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.