Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Stosowanie kwoty zmniejszającej podatek, gdy dochód pracownika przekroczył ...
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Stosowanie kwoty zmniejszającej podatek, gdy dochód pracownika przekroczył pierwszy próg podatkowy

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 33 (1040) z dnia 20.11.2019

Dochód pracownika w październiku 2019 r. przekroczył pierwszy próg podatkowy, tj. kwotę 85.528 zł. Czy obliczając zaliczkę na podatek za kolejne miesiące, płatnik nie powinien stosować już kwoty zmniejszającej podatek? Jeśli tak, to czy w październiku br. mógł uwzględnić tę kwotę za listopad i grudzień br.?

W sytuacji, gdy dochód pracownika w październiku 2019 r. przekroczył pierwszy próg podatkowy, od listopada 2019 r. płatnik nie powinien stosować już kwoty zmniejszającej podatek. Jednocześnie płatnik w październiku br. nie mógł uwzględnić kwoty zmniejszającej podatek za kolejne miesiące.

W myśl art. 32 ust. 3 ustawy o PDOF, pracodawca zmniejsza pracowniczą zaliczkę na podatek o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, o której mowa w art. 27 ust. 1b pkt 1 ustawy o PDOF, jeżeli pracownik przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym złoży zakładowi pracy oświadczenie PIT-2. W oświadczeniu tym pracownik stwierdza, że:

1) nie otrzymuje emerytury lub renty za pośrednictwem płatnika,

2) nie osiąga dochodów z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną,

3) nie osiąga dochodów, od których jest obowiązany opłacać zaliczki na podatek według skali podatkowej na podstawie art. 44 ust. 3 ustawy o PDOF, tj. dochodów z działalności gospodarczej lub z tzw. prywatnego najmu,

4) nie otrzymuje świadczeń pieniężnych wypłacanych z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,

5) ten zakład pracy jest właściwy do stosowania tego zmniejszenia.

Kwota zmniejszająca podatek do końca września 2019 r. wynosiła 556,02 zł, a od października 2019 r. wynosi 525,12 zł. Oznacza to, że pracodawca przy obliczaniu od dochodu ze stosunku pracy miesięcznej zaliczki na podatek, do końca września 2019 r. stosował kwotę zmniejszającą podatek w wysokości 46,33 zł (556,02 zł × 1/12), a od października 2019 r. uwzględnia ją w wysokości 43,76 zł (525,12 zł × 1/12).

Kwotę zmniejszającą podatek płatnik może stosować za miesiące od początku roku do miesiąca włącznie, w którym dochód pracownika uzyskany od początku roku u tego pracodawcy przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, tj. 85.528 zł. Począwszy od miesiąca następnego, zaliczki nie pomniejsza się o kwotę zmniejszającą podatek. Zatem w sytuacji przedstawionej w pytaniu płatnik od listopada do grudnia 2019 r. nie powinien stosować kwoty zmniejszającej podatek.

Posiadając PIT-2, pracodawca obliczoną przez siebie miesięczną zaliczkę na podatek pomniejsza o kwotę 43,76 zł (do końca września 2019 r. o 46,33 zł). Kwotę tę w danym miesiącu generalnie stosuje się w pojedynczej wysokości (wyjątkiem są okoliczności wymienione w art. 32 ust. 1a pkt 1 ustawy o PDOF, tj. gdy podatnik złoży płatnikowi oświadczenie, że za dany rok zamierza opodatkować dochody łącznie z małżonkiem bądź na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci i przewidywane dochody podatnika nie przekroczą kwoty 85.528 zł, a odpowiednio małżonek lub dziecko nie uzyskują żadnych dochodów z wyjątkiem renty rodzinnej - wówczas zaliczki na podatek za wszystkie miesiące roku podatkowego oblicza się według najniższej stawki podatku i dodatkowo pomniejsza się je o kwotę zmniejszającą podatek). Skoro więc ustawodawca nie przewidział możliwości pomniejszania miesięcznej zaliczki na podatek o kwotę wyższą niż wymieniona wcześniej, to pracodawca nie mógł przy obliczaniu zaliczki na podatek za październik 2019 r. uwzględnić kwoty zmniejszającej podatek za kolejne miesiące.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.