Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Otrzymanie odszkodowania za uszkodzoną maszynę
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Otrzymanie odszkodowania za uszkodzoną maszynę

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 28 (1035) z dnia 1.10.2019

Jesteśmy firmą budowlaną. Posiadane przez nas maszyny ubezpieczyliśmy od kradzieży i uszkodzenia. W trakcie wykonywania robót jedna z maszyn została uszkodzona, wobec czego otrzymaliśmy odszkodowanie. Czy odszkodowanie to jest wolne od podatku dochodowego?

Otrzymane odszkodowanie może korzystać ze zwolnienia od podatku, jeżeli uszkodzona maszyna stanowi środek trwały i odszkodowanie to zostanie wydatkowane w 2019 r. lub w 2020 r. na remont uszkodzonej maszyny lub zakup (wytworzenie we własnym zakresie) nowej maszyny, zaliczanej do tego samego rodzaju KŚT co uszkodzona maszyna.

Ustawodawca w art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o PDOF do przychodów z działalności gospodarczej zaliczył otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Jednocześnie w art. 21 ust. 1 pkt 29b ustawy o PDOF zwolnił od podatku odszkodowania za szkody w środku trwałym (z wyłączeniem samochodu osobowego) w części, w której odszkodowanie takie zostanie wydatkowane w roku podatkowym lub roku bezpośrednio po nim następującym na:

  • remont środka trwałego, którego dotyczyła szkoda albo
     
  • zakup lub wytworzenie we własnym zakresie środka trwałego zaliczonego zgodnie z Klasyfikacją Środków Trwałych (KŚT) do tego samego rodzaju co środek trwały, z którym związana była szkoda.

Zwolnienie to stosuje się także do otrzymanego odszkodowania w części odpowiadającej wartości wydatków poniesionych przez podatnika na preferowane cele od dnia powstania szkody do dnia otrzymania odszkodowania, w części niezaliczonej do kosztów uzyskania przychodów, w tym poprzez odpisy amortyzacyjne (art. 21 ust. 35a ustawy o PDOF).

Przedstawione zwolnienie dotyczy odszkodowań za szkody w środkach trwałych, które powstały po dniu 31 grudnia 2018 r. (patrz: art. 39 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym - Dz. U. poz. 2244).

W sytuacji przedstawionej w pytaniu otrzymane przez podatnika odszkodowanie będzie wolne od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 29b ustawy o PDOF, jeżeli łącznie zostaną spełnione następujące warunki:

  • uszkodzona maszyna stanowi środek trwały,
     
  • otrzymane odszkodowanie zostanie wydatkowane w 2019 r. lub w 2020 r. na remont uszkodzonej maszyny lub zakup (wytworzenie we własnym zakresie) nowej maszyny, zaliczanej do tego samego rodzaju KŚT co uszkodzona maszyna.

W sytuacji, gdy wymienione warunki nie zostaną spełnione, otrzymane odszkodowanie będzie przychodem podlegającym opodatkowaniu. Przychód ten powstanie w dacie faktycznego otrzymania środków pieniężnych przez podatnika, tj. w dniu, w którym pieniądze zostały przekazane do firmowej kasy lub wpłynęły na rachunek bankowy przedsiębiorcy.

Na koniec warto zaznaczyć, że korzystający ze zwolnienia od podatku wymienionego w art. 21 ust. 1 pkt 29b ustawy o PDOF powinni pamiętać, że ma do nich zastosowanie art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o PDOF. Oznacza to, że nie zaliczą oni do kosztów uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 22a-22o ustawy o PDOF, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Przykładowo, jeżeli podatnik przeznaczy otrzymane odszkodowanie na zakup nowej maszyny, to odpisy amortyzacyjne w części przypadającej na jej wartość sfinansowaną ze środków wolnych od podatku, nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów.

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.