Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Wydatki na paliwo do samochodu osobowego wykorzystywanego do ...
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wydatki na paliwo do samochodu osobowego wykorzystywanego do celów mieszanych - ujęcie w kosztach podatkowych

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 21 (1028) z dnia 20.07.2019

Spółka z o.o. wykorzystuje na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej samochód osobowy (środek trwały). Spółka nie prowadzi ewidencji przebiegu tego pojazdu dla celów VAT. W związku z tym od wydatków na zakup paliwa odlicza 50% kwoty VAT, a do kosztów podatkowych zalicza te wydatki w ramach limitu 75%. Czy limit ten dotyczy także niepodlegającego odliczeniu VAT od zakupu tego paliwa?

Limit w wysokości 75% dotyczy także niepodlegającego odliczeniu VAT od wydatków na zakup paliwa do samochodu osobowego (środka trwałego) wykorzystywanego do tzw. celów mieszanych.

Przypomnijmy, że podatnicy, którzy wykorzystują na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej samochody osobowe, od wydatków związanych z tymi pojazdami (np. od zakupu paliwa) mogą generalnie odliczać tylko 50% kwoty VAT naliczonego.

Odnosząc się do możliwości ujęcia w kosztach podatkowych niepodlegającego odliczeniu VAT naliczonego (tj. 50%), należy mieć na uwadze, że:

  • podatnik może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów VAT naliczony - w tej części, w której zgodnie z przepisami o VAT podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia VAT (jeżeli podatek ten nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej),
     
  • nie uważa się za koszty uzyskania przychodów 25% poniesionych wydatków z tytułu kosztów używania samochodu osobowego na potrzeby działalności gospodarczej - jeżeli samochód osobowy jest wykorzystywany również do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika (tj. generalnie, gdy nie jest prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu dla celów VAT); kosztem podatkowym może być zatem 75% ww. wydatków,
     
  • poniesione wydatki obejmują także VAT naliczony, który zgodnie z przepisami o VAT nie podlega odliczeniu.

Powyższe wynika z art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a) i pkt 51 oraz ust. 5a ustawy o PDOP.

W świetle powyższego, skoro zgodnie z przepisami ustawy o VAT podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia 50% kwoty VAT naliczonego od zakupu paliwa do samochodu osobowego (środka trwałego), to kwota tego podatku generalnie stanowi koszt podatkowy. Ze względu jednak na to, iż samochód osobowy, do którego nabyto paliwo, jest wykorzystywany do celów mieszanych (podatnik nie prowadzi ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT), VAT ten może być kosztem podatkowym w ramach limitu 75%. To oznacza, że podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów 75% z 50% kwoty VAT (niepodlegającej odliczeniu).

Podobnie wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 27 maja 2019 r., nr 0114-KDIP2-2.4010.105.2019.1.AG. Zdaniem organu:

"(...) podatnik, w przypadku wykorzystywania samochodu osobowego na tzw. użytek mieszany, ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów 75% wydatków z tytułu kosztów używania samochodu osobowego, które to wydatki obejmują również podatek od towarów i usług, który zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego, oraz naliczony podatek od towarów i usług, w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług.

Więcej przeczytasz w Interpretację tę opisaliśmy
Biuletynie Informacyjnym nr 19 z 1.07.2019 r.
na str. 4-6

W związku z powyższym, Wnioskodawca będzie miał możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów 75% z 50% wartości niepodlegającego odliczeniu podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących wydatki eksploatacyjne ponoszone w związku z leasingowanym samochodem osobowym. (...)"

Przykład

Spółka z o.o. posiada samochód osobowy (środek trwały), do którego nie jest prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu do celów VAT. Spółka kupiła w lipcu 2019 r. paliwo do tego samochodu, za kwotę 246 zł brutto (kwota netto 200 zł, kwota VAT 46 zł). Spółka odliczyła tylko 50% kwoty VAT naliczonego, tj. 23 zł. Kwota netto + VAT niepodlegający odliczeniu wynosi 223 zł.

W tej sytuacji spółka zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup paliwa (wraz z VAT niepodlegającym odliczeniu) w kwocie 167,25 zł (223 zł × 75%). Na kwotę tę składają się:

  • 75% kwoty netto: 150 zł (tj. 200 zł × 75%)

oraz

  • 75% niepodlegającej odliczeniu kwoty VAT: 17,25 zł (tj. 23 zł × 75%).

Pozostała kwota 55,75 zł (tj. 223 zł - 167,25 zł), stanowiąca 25% ww. wydatków, nie stanowi kosztu uzyskania przychodów.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.