Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Podatek zapłacony za zagranicznego kontrahenta jako koszt podatkowy - ...
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Podatek zapłacony za zagranicznego kontrahenta jako koszt podatkowy - interpretacja indywidualna organu podatkowego

Przegląd Podatku Dochodowego nr 13 (493) z dnia 1.07.2019
Płatnik, który poprzez ubruttowienie należności wypłacanej zagranicznemu kontrahentowi poniósł ciężar podatku u źródła, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów podatek zapłacony za kontrahenta, pod warunkiem, że spełnia on przesłanki z art. 15 ust. 1 updop. Przy tym nie ma znaczenia, czy do zapłaty tego podatku płatnik był zobligowany postanowieniem umowy zawartej z kontrahentem, czy też w umowie nie było wyraźnego nałożenia na niego takiego obowiązku.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 maja 2019 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.62.2019.1.MJ.

Wnioskodawca, spółka akcyjna jest polskim podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, działającym w branży chemicznej. Jest rezydentem podatkowym w Polsce, opodatkowanym w Polsce od całości swoich dochodów.

W związku z prowadzoną działalnością, kupuje różne usługi od podmiotów nieposiadających siedziby w Polsce. W przyszłości może się także zdarzyć, że będzie wypłacać za granicę odsetki oraz opłaty licencyjne (w tym za korzystanie z urządzeń przemysłowych i środków transportu).

Kontrahent, któremu będą wypłacane takie należności, może nie wyrazić zgody na potrącanie podatku z przysługującej mu należności, co zostanie uregulowane w umowie lub w aneksie do umów zawartych przed 2019 r. Może też wyrazić swój sprzeciw w korespondencji mailowej lub w inny sposób. W takim przypadku wnioskodawca, aby wypełnić ciążące na nim jako na płatniku obowiązki, zapłaci podatek u źródła z własnych środków, ubruttowiając należności wypłacane kontrahentowi.

Wnioskodawca zauważył, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przewidują możliwość ubiegania się przez płatnika o zwrot podatku, jeżeli poniósł jego ekonomiczny ciężar (art. 28b updop), jednak procedura wymaga przedstawienia wielu dokumentów i dowodów, których uzyskanie nie będzie możliwe bez współpracy z kontrahentem i jego zaangażowania. W praktyce mogą więc wystąpić sytuacje, w których spółka nie będzie mogła wystąpić z wnioskiem o zwrot zapłaconego podatku. Zapytała organ podatkowy, czy może uznawać podatek u źródła zapłacony z własnych środków, a więc stanowiący jej obciążenie ekonomiczne związane z wykonywaną działalnością gospodarczą, za swój koszt uzyskania przychodów, w sytuacji gdy:

  • jest w stanie wykazać na podstawie obiektywnych okoliczności, że uzyskanie od kontrahenta certyfikatu rezydencji i oświadczenia nie było możliwe lub
     
  • nie jest w stanie uzyskać od kontrahenta wszystkich dokumentów umożliwiających jej ubieganie się o zwrot podatku dotyczącego wypłat przekraczających 2.000.000 zł?

Jej zdaniem podatek u źródła obliczony od ubruttowionej należności kontrahenta i odprowadzony do urzędu skarbowego z własnych środków spółki, stanowi dodatkowy koszt prowadzonej przez nią działalności gospodarczej i stanowi koszt uzyskania przychodów, w sytuacjach gdy na podstawie obiektywnych okoliczności wnioskodawca nie mógł potrącić podatku z należności kontrahenta, a także wtedy, gdy nie będzie się mógł ubiegać o zwrot podatku odprowadzonego od należności wypłaconych jednemu kontrahentowi, przekraczających w roku podatkowym kwotę 2.000.000 zł.

Uzasadniając swoje stanowisko, spółka przedstawiła następujące argumenty:

  • koszty związane z uregulowaniem podatku u źródła są ponoszone w związku z transakcjami nakierowanymi na osiągnięcie przychodów, a wnioskodawca staje przed wyborem, czy nie przystępować do transakcji albo ponieść niekorzystne konsekwencje finansowe lub wizerunkowe, czy też uregulować podatek z własnych środków poprzez ubruttowienie,
     
  • podatek dotyczy transakcji pozostających w związku z działalnością gospodarczą spółki,
     
  • poniesione koszty podatku u źródła nie są objęte katalogiem opisanym w art. 16 ust. 1 updop,
     
  • wydatek na opłacenie podatku u źródła jest ponoszony bezpośrednio z majątku spółki, tak jak wszystkie inne elementy kosztowe wynikające z transakcji,
      
  • kwota zapłaconego podatku nie jest spółce zwracana przez kontrahenta ani przez żaden inny podmiot, a zatem należy kosztowi przypisać definitywny charakter,
     
  • poniesiony wydatek na zapłatę podatku u źródła jest właściwie udokumentowany, gdyż fakt rzeczywistej zapłaty potwierdza wyciąg z rachunku bankowego wnioskodawcy.

Organ podatkowy uznał, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe. Stwierdził, że w opisanej sytuacji wnioskodawca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki w postaci zapłaconego przez niego z własnych środków podatku u źródła, ponieważ spełniają one przesłanki z art. 15 ust. 1 updop. Organ ten zauważył, że sama niemożność uzyskania certyfikatu rezydencji od beneficjentów płatności lub brak możliwości uzyskania od kontrahentów dokumentów, umożliwiających ubieganie się o zwrot podatku, nie stanowią z automatu wystarczających przesłanek, aby zaliczać podatek u źródła do kosztów podatkowych. Jednak argumenty przedstawione we wniosku przez wnioskodawcę były na tyle mocne, że organ podatkowy uznał, że w omawianym przypadku wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów podatek u źródła wynikający z ubruttowienia wypłacanych należności, także w sytuacji gdy obowiązek ubruttowienia należności nie wynika z postanowień umownych.

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.