Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   "Przesunięcie" waluty obcej pomiędzy rachunkami walutowymi a podatkowe różnice ...
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

"Przesunięcie" waluty obcej pomiędzy rachunkami walutowymi a podatkowe różnice kursowe

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 18 (1025) z dnia 20.06.2019

Spółka z o.o., posiadająca kilka rachunków walutowych w euro, postanowiła "przesunąć" walutę obcą pomiędzy tymi rachunkami. Czy w związku z takim "przesunięciem" powstaną podatkowe różnice kursowe na rachunku walutowym?

"Przesunięcie" waluty obcej z jednego rachunku walutowego na inny rachunek walutowy nie skutkuje powstaniem podatkowych różnic kursowych.

Dla celów podatku dochodowego różnice kursowe mogą być ustalane tzw. metodą podatkową (tj. zgodnie z art. 15a ustawy o PDOP i odpowiednio art. 24c ustawy o PDOF) lub na podstawie przepisów o rachunkowości. Zakładamy, że w sytuacji, o której mowa w pytaniu, podatkowe różnice kursowe są ustalane na podstawie pierwszej z wymienionych metod.

Podatkowe różnice kursowe (ustalane tzw. metodą podatkową) powstają m.in. wówczas, gdy wartość otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu:

  • jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni (z zastrzeżeniem) - powstają dodatnie różnice kursowe,
     
  • jest wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni (z zastrzeżeniem) - powstają ujemne różnice kursowe.

Dodatnie różnice kursowe stanowią przychody podatkowe, natomiast ujemne - stanowią koszty podatkowe.

Ustalając różnice kursowe, podatnicy wyznaczają kolejność wyceny środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej, według przyjętej metody stosowanej w rachunkowości, której nie mogą zmieniać w trakcie roku podatkowego. Mowa tu o metodzie: FIFO (pierwsze przyszło - pierwsze wyszło), LIFO (ostatnie przyszło - pierwsze wyszło) lub metodzie kursów średnioważonych.

UWAGA! Podatkowe różnice kursowe od własnych środków pieniężnych na rachunku walutowym powstają generalnie wtedy, gdy waluta obca wypływa z rachunku walutowego "na zewnątrz" (np. w związku z zapłatą zobowiązania w walucie obcej).

Taka sytuacja nie ma miejsca w przypadku "przesunięcia" waluty obcej pomiędzy rachunkami walutowymi. Nie następuje tu wypływ waluty "na zewnątrz", nie zmienia się bowiem ilość ani wartość posiadanej waluty obcej. Zmienia się jedynie miejsce jej przechowywania. Z tytułu "przesunięcia" waluty obcej między rachunkami nie powstają zatem różnice kursowe. "Przesunięcie" to wycenia się po kursie historycznym, tj. po tym samym kursie waluty obcej, po jakim uprzednio wyceniono wpływ tej waluty na rachunek walutowy, stosując jedną z metod: FIFO, LIFO lub kursów średnioważonych.

Podobnie wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 14 października 2015 r., nr IBPB-1-1/4510-43/15/AP, w której czytamy:

"(...) przesunięcie walut obcych z jednego rachunku walutowego Spółki na inny rachunek walutowy nie skutkuje powstaniem podatkowych różnic kursowych, gdyż wartość posiadanych walut nie ulega zmianie zależnie od tego, czy znajdują się one na jednym rachunku walutowym Spółki, czy też zostały wpłacone na inny jej rachunek walutowy. Jeżeli powyższe czynności spowodują powstanie różnic kursowych w rozumieniu odrębnych przepisów, to jednak nie będą to podatkowe różnice kursowe, a tym samym nie będą one wpływały na podstawę opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych. Należy wskazać również, że w tym momencie nie wystąpi żadna operacja gospodarcza, od której (...) zależy naliczenie różnic kursowych. (...)"

Przykład

 

Spółka z o.o. posiada kilka rachunków walutowych w euro. Na rachunku walutowym X spółka posiadała 10.000 euro, co po przeliczeniu na złote (po średnim kursie NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wpływu waluty na rachunek walutowy) dało kwotę 40.800 zł. Wpływ ww. waluty na rachunek walutowy X został wyceniony po kursie:

a) pierwszy wpływ 6.000 euro - po kursie 4,10 zł/euro, co dało kwotę 24.600 zł,

b) drugi wpływ 4.000 euro - po kursie 4,05 zł/euro, co dało kwotę 16.200 zł.

W czerwcu 2019 r. spółka "przesunęła" 8.000 euro z rachunku walutowego X na rachunek walutowy Y. Do wyceny "przesunięcia" waluty obcej między rachunkami walutowymi spółka zastosowała metodę FIFO (pierwsze przyszło - pierwsze wyszło).

W związku z powyższym kwota, którą spółka "przesunęła" z rachunku walutowego X na rachunek walutowy Y, po przeliczeniu za złote, wyniosła 32.700 zł, tj.:

a) 6.000 euro - po kursie 4,10 zł/euro, co dało kwotę 24.600 zł,

b) 2.000 euro - po kursie 4,05 zł/euro, co dało kwotę 8.100 zł.

W wyniku "przesunięcia" waluty obcej pomiędzy rachunkami walutowymi nie doszło do zmiany wysokości posiadanej przez spółkę waluty obcej. Spółka nadal posiada ww. kwotę 10.000 euro (40.800 zł), przy czym:

a) 8.000 euro o równowartości 32.700 zł znajduje się na rachunku walutowym Y,

b) 2.000 euro o równowartości 8.100 zł znajduje się na rachunku walutowym, X.

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.