Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Ujęcie w kosztach podatkowych niepodlegającego odliczeniu VAT od wydatków ...
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Ujęcie w kosztach podatkowych niepodlegającego odliczeniu VAT od wydatków na reprezentację

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 17 (1024) z dnia 10.06.2019

Ponieśliśmy wydatki na reprezentację, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Czy również niepodlegający odliczeniu VAT naliczony od tych wydatków (tj. dotyczący zakupu usług gastronomicznych i noclegowych) nie może być kosztem podatkowym?

Niepodlegający odliczeniu VAT naliczony od wydatków na reprezentację może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, o ile oczywiście dokonane zakupy wykazują związek z przychodami podatnika.

Zasadniczo VAT nie stanowi kosztu uzyskania przychodów, przy czym ustawodawca przewidział od tej zasady wyjątki. Kosztem podatkowym może być bowiem m.in. VAT naliczony w tej części, w której zgodnie z przepisami o VAT podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia VAT (jeżeli naliczony VAT nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej).

UWAGA! Podatnicy nie mogą odliczać VAT od nabywanych usług noclegowych i gastronomicznych (z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób). Tak wynika z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.

Skoro więc istnieje ustawowy zakaz odliczania VAT od usług gastronomicznych/noclegowych, to ten niepodlegający odliczeniu VAT naliczony podatnik (nabywca tych usług) może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, pod warunkiem oczywiście, że usługi te zostały nabyte w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

wykrzyknik Zgodnie z przyjętą praktyką, podatnicy mogą ująć w kosztach uzyskania przychodów niepodlegający odliczeniu VAT naliczony od usług gastronomicznych/noclegowych także wtedy, gdy wydatki poniesione na te usługi kwalifikowane są do kosztów reprezentacji.

Co prawda ustawodawca wyłączył z kosztów uzyskania przychodów koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych (zob. art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o PDOP), jednak przyjmuje się, że wyłączenie to nie dotyczy niepodlegającej odliczeniu kwoty VAT naliczonego od tych wydatków. Potwierdzają to również organy podatkowe, np. Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 4 stycznia 2018 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.327.2017.1.AP. W interpretacji tej czytamy:

"(...) naliczony podatek od towarów i usług, od nabywanych przez Wnioskodawcę usług gastronomicznych, stanowiących wydatki na cele reprezentacyjne (wyłączone z kosztów podatkowych), może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, o ile dotyczy/dotyczyć będzie wydatków, które zostały/ną poniesione przez Wnioskodawcę w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. (...)"

Fakt, iż kosztem podatkowym może być niepodlegający odliczeniu VAT naliczony od wydatków wyłączonych z kosztów podatkowych, potwierdził również Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 21 stycznia 2019 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.523.2018.1.AW (odnosząc się do VAT od wydatków wyłączonych z kosztów podatkowych, innych niż koszty reprezentacji). Zdaniem organu podatkowego:

"(...) naliczony podatek od towarów i usług związany z wydatkami wyłączonymi w całości lub w części z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 updop (...), niepodlegający odliczeniu od kwoty podatku należnego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a) tired drugie updop. (...)"

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.