Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Ryczałt za wykorzystywanie służbowego samochodu do celów prywatnych zawiera ...
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Ryczałt za wykorzystywanie służbowego samochodu do celów prywatnych zawiera koszty paliwa - wyrok NSA

Przegląd Podatku Dochodowego nr 9 (489) z dnia 1.05.2019
Ryczałt z tytułu nieodpłatnego użytkowania przez pracownika samochodu służbowego do celów prywatnych obejmuje również koszty paliwa zakupionego do tego samochodu przez pracodawcę.

Tak wynika z wyroku NSA z 8 stycznia 2019 r., sygn. akt II FSK 3642/16.

Pracownicy spółki nieodpłatnie wykorzystują służbowe samochody do celów prywatnych. Z tego tytułu spółka ustala im przychód z nieodpłatnych świadczeń zgodnie z art. 12 ust. 2a-2c updof, tj. w wysokości 250 zł lub 400 zł w zależności od pojemności silnika w używanym aucie. Wszelkie koszty związane z eksploatacją tych samochodów, w tym paliwa, ubezpieczeń, bieżących napraw, przeglądów, ponosi spółka. Zwróciła się ona do organu podatkowego o potwierdzenie stanowiska, że ryczałtowo określona wartość pieniężna nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych, obejmuje wymienione wcześniej koszty związane z eksploatacją samochodów.

Organ podatkowy nie zgodził się ze stanowiskiem spółki. Według niego ryczałt nie obejmuje kosztów paliwa. Obejmuje natomiast ponoszone przez pracodawcę koszty wynikające z udostępnienia pracownikowi samochodu, tj. koszty ubezpieczenia, bieżące naprawy, przeglądy, wymianę części eksploatacyjnych. Są to bowiem koszty, do których poniesienia pracodawca jest zobowiązany niezależnie od tego, czy pracownik wykorzystuje samochód służbowy do celów prywatnych czy też nie.

Spółka na taką interpretację złożyła skargę i sprawa trafiła do WSA w Krakowie. Od wyroku tego Sądu organ podatkowy złożył do NSA skargę kasacyjną, która nie została uwzględniona.

NSA stwierdził, że w rozpatrywanej sprawie otrzymanym świadczeniem jest "wykorzystywanie samochodu służbowego do celów prywatnych", przez które rozumie się nie tylko udostępnienie samochodu, lecz zapewnienie możliwości jego prawidłowego używania. To z kolei wiąże się z ponoszeniem wszystkich niezbędnych wydatków umożliwiających takie używanie, tj. kosztów eksploatacji, w tym np. paliwa, czy badań technicznych. Bezzasadne jest więc uznawanie wydatków, jakim są wydatki na paliwo, za stanowiące odrębne świadczenie.

Zdaniem Sądu potwierdza to przyjęta przez ustawodawcę konstrukcja określania wysokości ryczałtu z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych określona w art. 12 ust. 2a updof. Wysokość ta rekompensuje całość wydatków poniesionych w związku z wykorzystywaniem służbowego samochodu. Została ona bowiem powiązana z pojemnością silnika samochodu, która jest parametrem warunkującym w pierwszej kolejności zużycie paliwa. Natomiast wpływ pojemności silnika na wysokość innych kosztów eksploatacyjnych jest znikomy. Jednocześnie bez zapewnionego paliwa, jak i materiałów eksploatacyjnych korzystanie z udostępnionego przez pracodawcę samochodu nie jest możliwe.

Dodatkowo NSA wskazał, że przepisy ustanawiające ryczałtowy przychód wskazują na czynność "wykorzystania" samochodu służbowego, a nie na "prawo do wykorzystywania". Przepisy ustawy o PIT nie dają także podstaw do różnicowania kosztów, które mogą być objęte ryczałtem (np. ubezpieczenie, bieżące naprawy i przeglądy) od tych, których ryczałt nie obejmuje (paliwo). Ponadto wyłączenie paliwa z wydatków związanych z użytkowaniem samochodu służbowego stanowiłoby dalsze skomplikowanie w zakresie prowadzenia niezbędnych ewidencji, co z kolei niweczyłoby ideę ryczałtu i założonego nią celu. Ostatecznie NSA orzekł, że wartość przychodu z tytułu użytkowania samochodu służbowego do celów prywatnych obejmuje również wartość udostępnionego danemu pracownikowi paliwa. Tym samym paliwo nie stanowi odrębnego świadczenia.

Od redakcji

Powołany wyrok potwierdza korzystne dla podatników stanowisko prezentowane przez sądy administracyjne (por. wyroki NSA z 28 września 2018 r., sygn. akt II FSK 2654/16, z 27 września 2018 r., sygn. akt II FSK 2430/16 czy z 10 lipca 2018 r., sygn. akt II FSK 1185/16).

Do niedawna organy podatkowe były innego zdania. Twierdziły, że kwota ryczałtu określona w art. 12 ust. 2a updof nie obejmuje kosztów paliwa udostępnionego pracownikowi wykorzystującemu samochód służbowy do celów prywatnych. Jednak w ich stanowisku nastąpił przełom, czego wyrazem jest interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 1 lutego 2019 r., nr S-ILPB1/4511-1-349/15/19-S/TW, wydana po ponownym rozpatrzeniu sprawy w związku z wyrokiem WSA w Poznaniu z 11 maja 2016 r., sygn. akt I SA/Po 1766/15 oraz wyrokiem NSA z 27 września 2018 r., sygn. akt II FSK 2430/16. Interpretację tę opisywaliśmy w Przeglądzie Podatku Dochodowego nr 6 z 2019 r., w artykule pt. "Pracowniczy ryczałt z tytułu wykorzystywania służbowego samochodu do celów prywatnych obejmuje koszty paliwa". Pozostaje więc mieć nadzieję, że kolejne interpretacje organów podatkowych także będą korzystne dla podatników.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.