Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Przyznanie imiennych kart rabatowych pracownikom i osobom współpracującym z firmą ...
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Przyznanie imiennych kart rabatowych pracownikom i osobom współpracującym z firmą - interpretacja organu podatkowego

Przegląd Podatku Dochodowego nr 8 (488) z dnia 20.04.2019
Przyznanie imiennych kart rabatowych pracownikom spółki, członkom rodzin pracowników, osobom trzecim oraz członkom rodzin osób trzecich, nie powoduje u tych osób powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 27 marca 2019 r., nr 0114-KDIP3-2.4011.100.2019.2.MZ.

Spółka z o.o. w celu zwiększenia poziomu sprzedaży wprowadziła imienne karty rabatowe na swoje produkty. Przyznała je:

  • osobom trzecim, tj. osobom współpracującym ze spółką, osobom, których działalność wspiera reklamę i marketing produktów spółki (np. blogerom, influencerom),
     
  • pracownikom spółki.

Z kart rabatowych mogą także korzystać członkowie rodzin pracowników i osób trzecich.

Do organu podatkowego spółka zwróciła się o potwierdzenie jej stanowiska, że u wymienionych wcześniej osób w związku z otrzymaniem imiennych kart rabatowych i skorzystaniem z rabatów nie powstaje przychód podlegający opodatkowaniu.

Organ podatkowy przyznał rację spółce. Dodał przy tym, że ustawa o PIT nie definiuje pojęcia "rabat". Aczkolwiek słownikowe znaczenie tego pojęcia oznacza "zniżkę, ustępstwo procentowe od ustalonych cen towaru, głównie na rzecz nabywców płacących gotówką, kupujących dużą ilość towarów jednorazowo lub w określonym czasie, upust" (Słownik języka polskiego PWN R-Z, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1996). Po przyznaniu rabatu cena towarów ulega zmniejszeniu, a nabywca za tę samą kwotę nabywa większą ilość towaru. W rezultacie zapłacona kwota u nabywcy stanowi rzeczywistą cenę zakupu wszystkich towarów (w tym także tych wydanych jako rabat), a udzielony rabat nie stanowi u konsumenta przychodu.

Powołany organ podkreślił, że o tym czy świadczenie jest przychodem ze stosunku pracy, decyduje okoliczność, czy może je otrzymać wyłącznie pracownik w rozumieniu art. 12 ust. 4 updof, czy także inna osoba niezwiązana z pracodawcą. W rozpatrywanej sytuacji program rabatowy nie ogranicza kręgu uprawnionych do karty rabatowej jedynie do pracowników spółki, gdyż z kart mogą skorzystać również inne osoby, tj. członkowie rodzin pracowników spółki, osoby trzecie, czy członkowie rodzin osób trzecich.

Zatem z tytułu otrzymania imiennych kart rabatowych oraz skorzystania z przyznanych rabatów pracownicy spółki nie uzyskują przychodów ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 updof, ani przychodu z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 updof. Również członkowie rodzin pracowników, osoby trzecie oraz członkowie rodzin osób trzecich w związku z otrzymaniem imiennych kart rabatowych oraz skorzystaniem z przyznanych rabatów, nie uzyskują przychodów z innych źródeł w rozumieniu art. 20 ust. 1 updof.

W konsekwencji korzystanie z programu rabatowego przez pracowników spółki i osoby niebędące pracownikami jest neutralne podatkowo u wszystkich uczestników programu.

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.