Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Sprzedaż gruntu otrzymanego aportem - skutki w CIT
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Sprzedaż gruntu otrzymanego aportem - skutki w CIT

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 9 (1016) z dnia 20.03.2019

Spółka z o.o. otrzyma od swojego udziałowca grunt, który zamierza sprzedać (grunt ten zostanie zakwalifikowany jako towar handlowy). Przed sprzedażą gruntu spółka poniesie wydatki na jego uzbrojenie. Czy otrzymanie przedmiotowego aportu wiąże się z uzyskaniem z tego tytułu przychodu podatkowego? Czy wydatki na uzbrojenie gruntu spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Wydatki na uzbrojenie gruntu (towaru handlowego) mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie uzyskania przychodów ze sprzedaży tego gruntu.

Otrzymanie aportu a przychód podatkowy

Rozpatrując skutki otrzymania aportu należy mieć na uwadze, że do przychodów nie zalicza się m.in.:

  • przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego (art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o PDOP),
     
  • kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji), otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy (art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o PDOP).

W świetle powyższego, otrzymanie przez spółkę aportu w postaci gruntu nie wiąże się z powstaniem z tego tytułu przychodu podatkowego. Przychód u otrzymującego aport nie powstanie także wtedy, gdy wnoszący obejmie udziały po cenie wyższej od wartości nominalnej i nadwyżka (tzw. "agio") zostanie przekazana na kapitał zapasowy (uwaga! udziały nie mogą być obejmowane poniżej ich wartości nominalnej; jeżeli udział jest obejmowany po cenie wyższej od wartości nominalnej, nadwyżkę przelewa się do kapitału zapasowego - art. 154 § 3 Kodeksu spółek handlowych).

Wspomnijmy, że jeśli transakcja wniesienia aportu była opodatkowana VAT, to spółka ma prawo do odliczenia VAT z faktury dokumentującej ten aport na zasadach ogólnych, tj. gdy przedmiot aportu będzie służył czynnościom opodatkowanym.

Otrzymanie aportu, którego przedmiotem jest grunt stanowiący towar handlowy, może zostać ujęte w księgach rachunkowych otrzymującego np. w następujący sposób:

   1. Zaksięgowanie faktury dokumentującej wniesienie aportu (jeśli aport jest czynnością opodatkowaną VAT):
      a) wartość netto faktury:
          - Wn konto 30 "Rozliczenie zakupu";
      b) podlegająca odliczeniu kwota VAT naliczonego:
          - Wn konto 22-1 "VAT naliczony i jego rozliczenie";
      c) wartość brutto faktury:
          - Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki".
   2. Przyjęcie towaru (tu: gruntu) otrzymanego aportem na stan magazynu:
          - Wn konto 33 "Towary",
          - Ma konto 30 "Pozostałe rozrachunki".
   3. Zwiększenie kapitału zakładowego (w dacie rejestracji w KRS):
          - Wn konto 24,
          - Ma konto 80 "Kapitał zakładowy".

UWAGA! Jeżeli wartość aportu jest wyższa od wartości nominalnej obejmowanych za ten aport udziałów, to nadwyżka może zostać zaksięgowana np.:

          - Wn konto 24,
          - Ma konto 81-1 "Kapitał (fundusz) zapasowy".

Nabycie gruntu (towaru handlowego) i jego uzbrojenie a koszty podatkowe

• Wydatki na nabycie gruntu

W przypadku, gdy grunt (tu: otrzymany aportem) stanowi towar handlowy, to zasadniczo wydatki na jego nabycie stanowią koszty uzyskania przychodów w momencie uzyskania przychodu ze sprzedaży tego gruntu. Tak będzie także wtedy, gdy grunt został uprzednio nabyty w drodze aportu.

Do sposobu ustalenia kosztów nabycia nieruchomości otrzymanej aportem (która nie była środkiem trwałym) odniósł się Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 2 listopada 2018 r., nr 0111-KDIB2-3.4010.270.2018.1.HK. Organ podatkowy uznał, że skoro spółka nabyła nieruchomość w drodze aportu, wydając w zamian udziały o określonej wartości nominalnej, to właśnie wartość nominalna wydanych udziałów (powiększona o poniesione nakłady) będzie zwiększała koszty uzyskania przychodów spółki z tytułu sprzedaży ww. nieruchomości. Dyrektor KIS odniósł się także do możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości agio przekazanej na kapitał zapasowy, w związku z wniesieniem do spółki ww. nieruchomości. Zdaniem organu podatkowego:

"(...) wartość przewyższająca wartość nominalną wydanych udziałów własnych Spółki nie tworzy kapitału zakładowego Spółki, a co najważniejsze, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Skoro więc jest ona neutralna po stronie przychodów podatkowych, to nie powinna również wpływać na wielkość kosztów uzyskania przychodów.

(...) w przypadku kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży wskazanej we wniosku nieruchomości należy wziąć pod uwagę wartość nominalną udziałów wydanych w zamian za nieruchomość, powiększoną o poniesione nakłady, nie zaś wartość nieruchomości określonej na dzień wniesienia wkładu. (...)"

Podobnie wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 28 marca 2017 r., nr 0461-ITPB3.4510.6.2017.2.KP.

• Wydatki na uzbrojenie gruntu (towaru handlowego)

Nie ma przeszkód, aby wydatki na uzbrojenie gruntu podatnik zaliczył do kosztów uzyskania przychodów. Tak jest także wtedy, gdy grunt został uprzednio otrzymany w drodze aportu.

Więcej przeczytasz w Pisaliśmy o tym w Biuletynie Informacyjnym nr 1 z 1.01.2018 r. na str. 58-60

Wydatki na uzbrojenie ww. gruntu to tzw. koszty bezpośrednie (można je powiązać z konkretnym przychodem). Stanowią one zatem koszt podatkowy w momencie uzyskania przychodu ze sprzedaży tego gruntu (zob. art. 15 ust. 4 i 4b-4c ustawy o PDOP).

Podobny wniosek można wysnuć z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 1 marca 2018 r., nr 0111-KDIB1-1.4010.9.2018.1.SG.

Podsumowując:

W momencie uzyskania przychodu ze sprzedaży gruntu, otrzymanego uprzednio w drodze aportu, spółka zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wartość nominalną udziałów wydanych w zamian za ten aport oraz m.in. nakłady poniesione na uzbrojenie ww. gruntu.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.