Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Wydatki na noclegi pracowników oddelegowanych w kosztach podatkowych pracodawcy
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wydatki na noclegi pracowników oddelegowanych w kosztach podatkowych pracodawcy

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 3 (1010) z dnia 20.01.2019

Spółka z o.o. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych, które często są wykonywane w innej części kraju niż siedziba spółki (i miejsce zamieszkania pracowników), niekiedy nawet za granicą. W związku z tym, pracownikom oddelegowanym do pracy w te miejsca spółka zapewnia m.in. noclegi. Czy poniesione na ten cel wydatki spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Zasadniczo wydatki na noclegi pracowników oddelegowanych mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów pracodawcy.

W ustawie o PDOP brak jest regulacji, które w sposób szczególny odnosiłyby się do możliwości ujęcia w kosztach uzyskania przychodów wydatków na noclegi pracowników oddelegowanych. Wydatki te nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1 ww. ustawy, zawierającym katalog wydatków wyłączonych z kosztów podatkowych. To oznacza, że wydatki na noclegi pracowników oddelegowanych pracodawca (podatnik) może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli celem ich poniesienia było osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów. W praktyce przyjmuje się, że dany wydatek może być kosztem podatkowym, jeśli zostaną spełnione następujące warunki, tj. wydatek: 

  • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika,
     
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
     
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
     
  • został poniesiony w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
     
  • został właściwie udokumentowany,
     
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów. 

W przedmiotowej sprawie ponoszenie przez pracodawcę wydatków na noclegi pracowników oddelegowanych jest związane z wykonywaniem przez nich powierzonych im obowiązków służbowych. Wydatki te wykazują związek z przychodami pracodawcy. Nie ma zatem przeszkód, aby pracodawca zaliczył je do kosztów uzyskania przychodów (o ile oczywiście są one racjonalne, ekonomicznie uzasadnione, a także właściwie udokumentowane).

Podobnie wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 11 grudnia 2018 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.419.2018.1.AR, dotyczącej możliwości ujęcia w kosztach podatkowych wydatków na dojazdy oraz zakwaterowanie pracowników oddelegowanych do pracy za granicą (pracodawca dysponował fakturami dokumentującymi ww. koszty transportu i noclegu). Organ podatkowy stwierdził, że ponoszone przez pracodawcę ww. wydatki pozostają w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, są ponoszone w jego interesie oraz służą zabezpieczeniu źródła przychodu. Zdaniem Dyrektora KIS:

"(...) Niewątpliwie Wnioskodawca, ponosząc samodzielnie te wydatki, przyczynia się do terminowego oraz fachowego wykonywania zleconych mu robót (może delegować do pracy za granicą sprawdzonych już pracowników, a nie szukać nowych w miejscu realizacji zlecenia, samo zaś zapewnienie zakwaterowania w pobliżu miejsca wykonywania pracy przyczynia się do tego, że pracownicy bez przeszkód i opóźnień docierają na miejsce prowadzonych robót). Opisane we wniosku świadczenia na rzecz pracowników oddelegowanych nie pozostają zatem bez wpływu na źródło przychodu Wnioskodawcy. Przyznać bowiem należy, że gdyby Wnioskodawca nie pokrywał ww. kosztów, miałby ograniczoną lub znacznie utrudnioną możliwość wykonywania swoich usług poza granicami kraju, co wpłynęłoby na ograniczenie jego rozwoju i wysokość uzyskiwanych przychodów.

Należy zatem stwierdzić, że koszty poniesione na transport publiczny oraz noclegi pracowników oddelegowanych do pracy poza granicami kraju - mogą zostać uznane za koszty podatkowe w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. (...)"

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.