Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Samochód kupiony za gotówkę na cele prywatne, następnie przekazany na potrzeby ...
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Samochód kupiony za gotówkę na cele prywatne, następnie przekazany na potrzeby działalności gospodarczej - interpretacja organu podatkowego

Przegląd Podatku Dochodowego nr 19 (475) z dnia 1.10.2018
Nabycie na potrzeby prywatne samochodu za gotówkę, nie wyklucza możliwości przekazania go na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej i obciążania kosztów podatkowych dokonanymi odpisami amortyzacyjnymi. W tym przypadku nie znajdą zastosowania przepisy o niezaliczaniu do kosztów podatkowych wydatków, które zostały opłacone gotówką.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 sierpnia 2018 r., nr 0115-KDIT3.4011.283.2018.1.DB.

Interpretacje Baza interpretacji wydawanych m.in. przez organy podatkowe dostępna jest w serwisie
www.interpretacje.gofin.pl

Wnioskodawca kupił za granicą samochód osobowy z przeznaczeniem do celów osobistych. Wartość tego pojazdu (po przeliczeniu na złote według kursu euro z dnia poprzedzającego dzień zakupu tego pojazdu) wynosiła 37.664,40 zł. Na potrzeby działalności gospodarczej wykorzystywał w tym czasie inny pojazd, który po kilku miesiącach sprzedał, a w jego miejsce na potrzeby tej działalności przekazał samochód kupiony na cele prywatne. Wnioskodawca kupił pojazd od zagranicznej firmy, a za transakcję zapłacił gotówką. Z tego powodu miał wątpliwości, czy amortyzacja środka trwałego (samochodu osobowego) stanowi koszt uzyskania przychodów?

Organ podatkowy, udzielając odpowiedzi na to pytanie, odniósł się do przepisów o niezaliczaniu do kosztów podatkowych wydatków, które zostały opłacone gotówką. Stosownie do art. 22p updof, podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą nie zaliczają do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 19 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. poz. 646 ze zm.) została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego. W przypadku natomiast zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości takiej transakcji podatnicy zobowiązani są zmniejszyć koszty uzyskania przychodów albo w przypadku braku możliwości zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów - zwiększyć przychody, w miesiącu, w którym została dokonana płatność bez pośrednictwa rachunku płatniczego. Zasady te obowiązują również w przypadku:

  • nabycia lub wytworzenia środków trwałych albo
     
  • nabycia wartości niematerialnych i prawnych.

Przepis art. 19 ustawy - Prawo przedsiębiorców, o którym mowa w art. 22p updof stanowi, że dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku gdy:

  • stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
     
  • jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15.000 zł.

Powołany organ stwierdził, że jeżeli faktycznie samochód osobowy kupiony przez wnioskodawcę na cele prywatne, przekazany następnie na potrzeby prowadzonej przez niego działalności gospodarczej spełnia wszystkie przesłanki określone w art. 22a ust. 1 updof, pozwalające uznać go za środek trwały, to wnioskodawca ma prawo zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne dokonywane od jego wartości początkowej. Może je zaliczyć do kosztów pod warunkiem, że odpisy te dokonywane będą zgodnie z przepisami art. 22a-22o updof. W przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania art. 22p updof, gdyż samochód osobowy został kupiony na cele prywatne, a dopiero później wnioskodawca powziął zamiar przekazania go na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. W związku z tym, nie był zobowiązany do dokonania transakcji za pośrednictwem rachunku płatniczego.

Organ podatkowy zauważył, że w opisanym stanie faktycznym cena nabycia samochodu nie przekroczyła kwoty 20.000 euro, o której mowa w art. 23 ust. 1 pkt 4 updof. Przepis ten stanowi, że w przypadku samochodu osobowego niebędącego pojazdem elektrycznym w rozumieniu art. 2 pkt 12 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (Dz. U. poz. 317 ze zm.), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, odpisów z tytułu zużycia tego samochodu, dokonywanych według zasad określonych w art. 22a-22o updof, w części ustalonej od jego wartości przewyższającej równowartość 20.000 euro przeliczonej na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia przekazania samochodu do używania. W efekcie wnioskodawca będzie miał prawo zaliczania do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od pełnej wartości początkowej pojazdu.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.