Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Przekazanie środków pieniężnych z kasy walutowej na rachunek walutowy ...
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Przekazanie środków pieniężnych z kasy walutowej na rachunek walutowy a podatkowe różnice kursowe

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 26 (997) z dnia 10.09.2018

Klient spółki wpłacił do kasy walutowej euro, tytułem zapłaty za towar. Do wyceny tej zapłaty spółka przyjęła średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień otrzymania wpłaty. Walutę tę spółka zamierza przekazać na rachunek walutowy. Czy w związku z tą operacją powstaną podatkowe różnice kursowe od własnych środków pieniężnych (różnice kursowe spółka ustala dla celów podatkowych metodą podatkową)?

Nie. W związku z "przesunięciem" euro z kasy walutowej na rachunek walutowy nie powstaną różnice kursowe.

Ustalając podatkowe różnice kursowe (tzw. metodą podatkową) od własnych środków pieniężnych należy wziąć pod uwagę regulacje zawarte w art. 15a ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3 ustawy o PDOP (i odpowiednio art. 24c ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3 ustawy o PDOF). Z przepisów tych wynika, że podatkowe różnice kursowe powstają, gdy wartość:

  • otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni - powstają dodatnie różnice kursowe,
     
  • otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni - powstają ujemne różnice kursowe.

Przy obliczaniu różnic kursowych uwzględnia się kursy faktycznie zastosowane w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań. W pozostałych przypadkach, a także gdy do otrzymanych należności lub zapłaty zobowiązań nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, stosuje się kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień (art. 15a ust. 4 ustawy o PDOP i odpowiednio art. 24c ust. 4 ustawy o PDOF).

W świetle powyższego, słusznie spółka wyceniła wpływ waluty obcej do kasy walutowej - w związku z otrzymaniem zapłaty od kontrahenta - po średnim kursie NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień otrzymania zapłaty.

wykrzyknik Aby powstały podatkowe różnice kursowe od własnych środków pieniężnych, musi dojść do "zapłaty lub innej formy wypływu środków/wartości pieniężnych". Taka sytuacja nie występuje, gdy podatnik przekazuje środki pieniężne (tu: euro) z kasy walutowej na rachunek walutowy. Na skutek tego "przekazania" nie zmienia się ilość ani wartość posiadanej przez podatnika waluty obcej. Dochodzi tu jedynie do "przemieszczenia" waluty obcej wewnątrz jednostki. A zatem, w związku z "przesunięciem" waluty obcej z kasy walutowej na rachunek walutowy, nie powstają różnice kursowe.

Podobnie wynika z interpretacji indywidualnej Ministra Finansów z 4 sierpnia 2014 r., nr DD10/033/276/ZDA/13/RD-4671. Interpretacja ta dotyczyła wprawdzie odwrotnej sytuacji, tj. "przesunięcia" waluty obcej z rachunku walutowego do kasy walutowej, niemniej jednak argumenty w niej zawarte mogą mieć zastosowanie także w sytuacji, o której mowa w pytaniu. W interpretacji tej czytamy:

"(...) odnosząc się do wpływu waluty do kasy walutowej z rachunku bankowego należy zauważyć, że warunkiem powstania różnic kursowych na podstawie art. 15 ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3 updop jest dokonanie zapłaty albo innej formy wypływu środków lub wartości pieniężnych.

W przedstawionym stanie faktycznym nie dochodzi do zapłaty, bowiem przekazanie środków z rachunku walutowego do kasy walutowej nie ma na celu zaspokojenia wierzyciela.

Transakcje te nie stanowią również innej formy wypływu środków pieniężnych w rozumieniu art. 15a ust. 2 i ust. 3 updop, gdyż środki pieniężne pozostają w posiadaniu tego samego podmiotu i są jedynie przemieszczane w ramach przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. W konsekwencji, w przedstawionym stanie faktycznym nie powstają różnice kursowe z tytułu wypływu środków pieniężnych z rachunku walutowego do kasy walutowej. (...)"

Do wyceny "przesunięcia" waluty obcej (tu: euro) z kasy walutowej na rachunek walutowy należy zastosować kurs historyczny, tj. kurs, po jakim wyceniono uprzednio wpływ tej waluty do kasy walutowej, z uwzględnieniem regulacji zawartych w art. 15a ust. 8 ustawy o PDOP i art. 24c ust. 8 ustawy o PDOF. Z przepisów tych wynika, że podatnicy wyznaczają kolejność wyceny środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej według przyjętej metody stosowanej w rachunkowości, której nie mogą zmieniać w trakcie roku podatkowego. Może to być metoda: FIFO (pierwsze przyszło - pierwsze wyszło), LIFO (ostatnie przyszło - pierwsze wyszło) oraz kursów średnioważonych (przeciętnych).

Dodajmy, że podobnie będzie dla celów bilansowych.

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.