Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Inwestycja w obcym środku trwałym po jego nabyciu
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Inwestycja w obcym środku trwałym po jego nabyciu

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 24 (995) z dnia 20.08.2018

Podatnik dokonał modernizacji wynajmowanych pomieszczeń. W wyniku poniesionych nakładów powstała inwestycja w obcym środku trwałym, którą podatnik amortyzował. Następnie podatnik nabył budynek, w którym wynajmował pomieszczenia, ale nie wprowadził go do działalności gospodarczej. Pomieszczenia nadal są wykorzystywane w prowadzonej działalności. Czy istnieje możliwość dalszej amortyzacji inwestycji w obcym środku trwałym pomimo, iż podatnik jest już jego właścicielem?

Inwestycja w obcym środku trwałym (tu: budynku), która powstała w okresie, kiedy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą nie była jeszcze właścicielem tego budynku, może podlegać amortyzacji do czasu zrównania wartości odpisów z jej wartością początkową.

Inwestycje w obcym środku trwałym uznawane są za środki trwałe i podlegają amortyzacji niezależnie od przewidywanego okresu ich używania (por. art. 22a ust. 2 ustawy o PDOF).

Odpisów amortyzacyjnych od inwestycji w obcym środku trwałym dokonuje się na zasadach ogólnych, tj. od jej wartości początkowej, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek trwały wprowadzono do ewidencji do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbytu lub stwierdzono ich niedobór (por. art. 22h ust. 1 pkt 1 ww. ustawy).

Ustawy o podatku dochodowym (zarówno PIT, jak i CIT) nie zawierają szczególnych regulacji odnoszących się do sytuacji, kiedy podatnik nabywa środek trwały, w którym wcześniej dokonał ulepszeń klasyfikowanych jako inwestycje w obcym środku trwałym. W takim przypadku można stosować dotychczasowe zasady amortyzacji.

Organy podatkowe w interpretacjach indywidualnych dotyczących amortyzacji inwestycji w obcym środku trwałym po zakupie obiektu, w którym inwestycje takie były realizowane wyjaśniają, iż podatnik może zastosować zamiennie dwa rozwiązania, tj.:

1) zwiększyć cenę nabycia środka trwałego o wartość niezamortyzowanej inwestycji w obcym środku trwałym (o ile cena nabycia nie uwzględnia wydatków poniesionych na inwestycję) i dalej amortyzować jeden składnik majątku trwałego (np. w postaci budynku) albo

2) kontynuować amortyzację inwestycji w obcym środku trwałym i amortyzować odrębnie nabyty środek trwały (według ceny nabycia nieobejmującej odrębnie amortyzowanych nakładów inwestycyjnych).

Takie stanowisko odnajdziemy m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 30 grudnia 2014 r., nr IBPBI/2/423-1213/14/AK czy interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 15 stycznia 2018 r., nr 0113-KDIPT2-1.4011.514.2017.1.MAP.

Uwzględniając przytoczone stanowisko organów podatkowych, dopuszczające amortyzację dwóch obiektów (tu: budynku oraz odrębnie inwestycji w takim budynku) można przyjąć, że dalsze amortyzowanie inwestycji w obcym środku trwałym będzie również dopuszczalne w przypadku opisanym w pytaniu, tj. gdy podatnik nabył budynek, w którym wcześniej dokonał inwestycji, ale nie wprowadził go do ewidencji środków trwałych. Tak więc, w naszej ocenie, podatnik może kontynuować amortyzację inwestycji w obcym środku trwałym na dotychczasowych zasadach, tj. według metody i stawki amortyzacyjnej stosowanej przed nabyciem budynku na własność.

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.