Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Czy zaległe składki ZUS opłacone za ubezpieczonych są kosztami uzyskania ...
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Czy zaległe składki ZUS opłacone za ubezpieczonych są kosztami uzyskania przychodów?

Przegląd Podatku Dochodowego nr 14 (470) z dnia 20.07.2018

Przez nieuwagę spółka z o.o. z umowy zlecenia zawartej z własnym pracownikiem rozliczyła tylko składkę zdrowotną. Po stwierdzeniu nieprawidłowości dokonała korekty dokumentów rozliczeniowych i opłaciła zaległe składki ZUS, w tym w części przypadającej na pracownika i nie będzie dochodziła ich zwrotu. Czy poniesione z tego tytułu wydatki może zaliczyć do kosztów podatkowych?

Spółka może zaliczyć do kosztów podatkowych składki ZUS w części, którą była zobowiązana sfinansować z własnych środków. Natomiast wydatki poniesione na opłacenie składek w części obciążającej ubezpieczonego nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

Na podstawie odrębnych przepisów, płatnik składek obowiązany jest do obliczenia i przekazania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od wynagrodzeń wypłacanych osobom zatrudnionym przez siebie. Część składek na ubezpieczenia społeczne jest finansowana przez osobę zatrudnioną, a część przez płatnika. Z kolei składkę na ubezpieczenie zdrowotne finansuje w całości z własnych środków ubezpieczony.

Składki od umów zlecenia w części finansowanej przez płatnika powinny być uwzględniane w kosztach podatkowych zgodnie z zasadami przewidzianymi w art. 16 ust. 1 pkt 57a updop. Stanowi on, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów nieopłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek (z zastrzeżeniem niemającym zastosowania w rozpatrywanym przypadku) określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek. Przepis ten stosuje się odpowiednio do składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (art. 16 ust. 7d updop). Zatem podatnik (zleceniodawca) ma prawo uznać składki ZUS, w części przez siebie finansowanej, za koszty uzyskania przychodów dopiero z chwilą ich opłacenia.

Tak więc w opisanym stanie faktycznym zaległe składki ZUS w części finansowanej przez pracodawcę są w całości kosztami uzyskania przychodów, na dzień zapłaty.

Kwestia możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłaconych przez spółkę składek na ubezpieczenia społeczne w części, która powinna być finansowana przez ubezpieczonego, powinna zostać oceniona na gruncie art. 15 updop. Wobec tego należy zauważyć, że opłacenie tych składek jest konsekwencją błędu, a nie celowym działaniem nakierowanym na osiąganie przychodów. Zatem zapłacone za pracowników składki nie spełniają przesłanek zaliczenia ich do kategorii kosztów uzyskania przychodów. Nie ma zatem prawnej możliwości ujęcia w kosztach uzyskania przychodów składek zapłaconych do ZUS w części, która zgodnie z odrębnymi przepisami obciąża ubezpieczonego.

Takie też stanowisko w podobnej sprawie zajął WSA w Białymstoku w wyroku z 7 marca 2018 r., nr I SA/Bk 1864/17 (orzeczenie prawomocne). W uzasadnieniu wyroku Sąd stwierdził: "(...) niemożliwe jest przyjęcie, że wydatek w postaci składek zapłaconych w wyniku zobowiązania pokontrolnego przeprowadzonego przez ZUS był celowym działaniem nakierowanym na osiąganie przez pracowników przychodów. Było to działanie korygujące błędną kwalifikację świadczeń na rzecz pracowników, niemającym nic wspólnego z wydatkiem racjonalnie i gospodarczo uzasadnionym. Twierdzenie to jest tym bardziej wiarygodne i trafne, gdy się zważy, że skarżąca dokonała zapłaty tej części składek na ubezpieczenia społeczne i składek na ubezpieczenie zdrowotne, w odniesieniu do których ciążył na niej wyłącznie obowiązek ich pobrania z wynagrodzenia pracownika, a nie obowiązek finansowania z własnych środków. Analizowane wydatki - skoro nie były ponoszone w celu uzyskania przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu - nie mają podstawowej cechy definiującej kategorię podatkową »kosztów uzyskania przychodów«".

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.