Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Samochód służący działalności gospodarczej i celom prywatnym, jako środek ...
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Samochód służący działalności gospodarczej i celom prywatnym, jako środek trwały

Przegląd Podatku Dochodowego nr 22 (454) z dnia 20.11.2017

W 2014 r., gdy wprowadzono do przepisów ustawy o VAT zasady odliczania 50% VAT m.in. od zakupu samochodów osobowych pojawiły się wątpliwości, czy samochody osobowe, które są wykorzystywane w działalności gospodarczej oraz sporadycznie do celów prywatnych, mogą być uznane za środek trwały i podlegać amortyzacji.

O wyjaśnienie tego problemu nasze Wydawnictwo zwróciło się do Ministerstwa Finansów.

Z pisma Ministerstwa, jakie otrzymaliśmy 27 czerwca 2014 r., wynikało, że takie samochody mogą zostać uznane za środki trwałe podlegające amortyzacji.

Możliwości wprowadzania takich pojazdów do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie kwestionowały również organy podatkowe. Przykładem jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 27 września 2016 r., nr 2461-IBPB-1-1.4511.460.2016.1.WRz. Organ ten stwierdził, że dla uznania samochodu za środek trwały bez znaczenia pozostaje fakt, że będzie on sporadycznie wykorzystywany do celów prywatnych. Literalne brzmienie art. 22a ust. 1 updof nie wymaga, by dany składnik majątku był wykorzystywany wyłącznie na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, jako warunek zaliczenia go do środków trwałych i dokonywania odpisów amortyzacyjnych od jego wartości początkowej.

Tymczasem w interpretacji indywidualnej z 21 września 2017 r., nr 0113-KDIPT2-1.4011.157.2017.2.AG Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał na brak możliwości zaliczenia do środków trwałych samochodu osobowego sporadycznie wykorzystywanego do celów prywatnych.

W związku z tym wystąpiliśmy do Ministerstwa Finansów z prośbą o przedstawienie aktualnego stanowiska w tej sprawie.

W piśmie nadesłanym do nas 31 października 2017 r. Krajowa Informacja Skarbowa (zwana dalej KIS) poinformowała, że stanowisko Ministerstwa Finansów wyrażone w piśmie z 27 czerwca 2014 r. pozostaje aktualne. Samochód osobowy, który jest wykorzystywany w działalności gospodarczej oraz częściowo do celów prywatnych, może być uznany za środek trwały i podlegać amortyzacji.

KIS zwróciła uwagę, że pogląd ten jest również prezentowany w interpretacjach wydawanych jeszcze przez Dyrektorów Izb Skarbowych w imieniu Ministra Finansów - jak np. wskazana przez nas interpretacja indywidualna z 27 września 2016 r., nr 2461-IBPB-1-1.4511.460.2016.1.WRz, jak i już przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, np. interpretacja indywidualna z 11 kwietnia 2017 r., nr 0461-ITPB1.4511.83.2017.1.JŁ.

Wynika z nich, że w przypadku samochodu osobowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej, spełniającego kryteria do uznania za środek trwały (tj. będącego własnością podatnika, kompletnego i zdatnego do użytku, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok), możliwe jest dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od jego wartości początkowej, niezależnie od tego, czy jest wykorzystywany wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą, czy też częściowo do celów prywatnych. Odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej samochodu osobowego (niższej niż 20.000 euro) wykorzystywanego na potrzeby działalności gospodarczej, zaliczonego do środków trwałych mogą więc być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Dodatkowo KIS poinformowała, że Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej podjął działania związane z weryfikacją interpretacji indywidualnej z 21 września 2017 r., nr 0113-KDIPT2-1.4011.157.2017.2.AG.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.