Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Ulepszenie środka trwałego zamortyzowanego w 100%
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Ulepszenie środka trwałego zamortyzowanego w 100%

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 31 (966) z dnia 1.11.2017

Zamierzamy ulepszyć maszynę, która została już w 100% zamortyzowana. Czy w takim przypadku powinniśmy ustalić nową wartość początkową, czy podwyższyć starą? Czy odpisy amortyzacyjne naliczać tylko od kwoty ulepszenia?

W wyniku ulepszenia podwyższeniu ulega dotychczasowa wartość początkowa środka trwałego. Od tak ustalonej wartości dokonuje się odpisów amortyzacyjnych, stosując pierwotnie przyjętą metodę i stawkę amortyzacyjną. Bez znaczenia pozostaje fakt, czy środek trwały jest zamortyzowany w części, czy w całości.

Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3.500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.

Zgodnie z art. 16g ust. 13 ustawy o PDOP (art. 22g ust. 17 ustawy o PDOF), jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3.500 zł.

W myśl ogólnej zasady, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek wprowadzono do ewidencji, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór.

Podatnicy dokonują wyboru jednej z metod amortyzacji określonych dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji, a wybraną metodę stosują do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego.

Opisów amortyzacyjnych od środków trwałych dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych. Stawki te mogą podlegać obniżeniu i podwyższeniu według zasad określonych w art. 16i ust. 2-6 ustawy o PDOP oraz art. 22i ust. 2-6 ustawy o PDOF.

Tak ustalone stawki stosuje się do pełnego zamortyzowania środka trwałego. Dotyczy to w takim samym zakresie środków trwałych ulepszonych. Bez znaczenia w takim przypadku pozostaje fakt, czy dany środek trwały jest częściowo, czy całkowicie zamortyzowany.

W wyniku ulepszenia zmianie (zwiększeniu) ulega więc wartość początkowa ulepszanego środka trwałego, a w konsekwencji wysokość przyszłych odpisów amortyzacyjnych. Natomiast bez zmian pozostaje dotychczasowa metoda amortyzacji oraz stawka amortyzacyjna. Odpisów amortyzacyjnych od podwyższonej wartości początkowej środka trwałego zgodnie z przyjętą praktyką dokonuje się od miesiąca następującego po miesiącu, w którym ulepszono środek trwały.

Przykład

Podatnik w październiku br. dokonał ulepszenia środka trwałego o wartości początkowej 8.000 zł w 100% zamortyzowanego. Wartość ulepszenia wyniosła 4.000 zł. Do pełnego zamortyzowania środka trwałego stosowana był metoda liniowa oraz stawka równa 20%.

Od listopada podatnik rozpocznie naliczanie odpisów amortyzacyjnych od "nowej" wartości początkowej równej 12.000 zł.

Odpis miesięczny wyniesie: 200 zł, według wyliczenia:

  • roczny odpis amortyzacyjny:
    12.000 zł × 20% = 2.400 zł,
     
  • miesięczny odpis amortyzacyjny:
    2.400 zł : 12 miesięcy = 200 zł.

Amortyzacja zostanie zakończona po 20 miesiącach (20 × 200 zł = 4.000 zł), czyli w momencie zrównania wartości początkowej (tu: 12.000 zł) z sumą odpisów amortyzacyjnych (8.000 zł umorzenie naliczone przed ulepszeniem + 4.000 zł umorzenie naliczone od wartości podwyższonej o nakłady ulepszeniowe).

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60