Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Prawo do wykorzystania dwóch limitów jednorazowej amortyzacji
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Prawo do wykorzystania dwóch limitów jednorazowej amortyzacji

Przegląd Podatku Dochodowego nr 20 (452) z dnia 20.10.2017

Od 12 sierpnia 2017 r. można skorzystać z jednorazowej amortyzacji na zasadach:

  • dotychczas obowiązujących, do której prawo mają mali podatnicy i podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą (art. 22k ust. 7-13 updof i art. 16k ust. 7-13 updop),
     
  • nowych, z której mogą skorzystać wszyscy podatnicy prowadzący działalność gospodarczą (art. 22k ust. 14-21 updof i art. 16k ust. 14-21 updop).

Ustawodawca zastrzegł przy tym, że w przypadku zbiegu tych dwóch uprawnień podatnik musi dokonać wyboru i zdecydować, z której z nich skorzysta. Jak stanowią art. 22k ust. 20 updof i art. 16k ust. 20 updop, jeżeli w związku z nabyciem środka trwałego podatnik ma prawo do dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego, o którym mowa odpowiednio w art. 22k ust. 7 i 14 updof oraz art. 16k ust. 7 i 14 updop, to dokonuje on odpisu amortyzacyjnego na podstawie art. 22k ust. 7 albo 14 updof oraz art. 16k ust. 7 albo 14 updop. W związku z wątpliwościami w zakresie interpretacji tych przepisów nasze Wydawnictwo zwróciło się do Ministerstwa Finansów o wyjaśnienie, czy z uwagi na to, że mały podatnik lub podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą przedmiotowego wyboru dokonuje w odniesieniu do pojedynczego środka trwałego, raz dokonany wybór powinien stosować konsekwentnie przez cały rok podatkowy również w odniesieniu do pozostałych środków trwałych nabywanych w tym okresie? Czy może do każdego środka trwałego, w stosunku do którego to prawo mu przysługuje, wybrać inną opcję, co oznacza, że przy wystarczająco dużych nakładach w danym roku skorzysta z obu tych preferencji?

W piśmie otrzymanym przez nas 22 września 2017 r. resort finansów stwierdził, że podatnik będący małym podatnikiem lub podatnik rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej może w tym samym roku podatkowym zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zarówno jednorazowy odpis amortyzacyjny do wysokości 50.000 euro, jak i do wysokości 100.000 zł, jeżeli każdy z odpisów amortyzacyjnych dotyczy innego środka trwałego i spełnione są przesłanki, o których mowa w art. 22k ust. 7 i art. 22k ust. 14 updof.

Z uwagi na analogiczne brzmienie art. 16k ust. 7 oraz art. 16k ust. 14 updop, również podatnik CIT może w jednym roku podatkowym skorzystać z dwóch wymienionych limitów.

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.