Facebook
PIT 2021

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  PIT 2021  »  Wspólne opodatkowanie  »   Status osoby samotnie wychowującej dziecko
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Status osoby samotnie wychowującej dziecko

Gazeta Podatkowa nr 11 (1782) z dnia 8.02.2021

Jednym z warunków skorzystania z preferencyjnego rozliczenia się jako osoba samotnie wychowująca dziecko jest uzyskanie prawomocnego orzeczenia o rozwodzie. Status osoby rozwiedzionej nabywa się bowiem dopiero poprzez prawomocne orzeczenie o rozwiązaniu małżeństwa. W związku z tym posiadanie w roku podatkowym przez matkę dziecka jedynie nieprawomocnego orzeczenia o rozwodzie nie pozwala na uznanie jej za samotnie wychowującą dziecko i w konsekwencji uniemożliwia dokonanie z nim rocznego rozliczenia w pdof.


O CO PYTAŁ PODTANIK?

Podatniczka we wniosku o wydanie interpretacji wskazała, że w 2015 r. jej mąż złożył pozew o rozwód. W tym samym roku Sąd Okręgowy na czas trwania rozwodu zasądził od ojca dziecka na rzecz córki alimenty. W 2018 r. zapadł wyrok rozwodowy. W 2019 r. Sąd Apelacyjny uchylił ten wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia Sądowi Okręgowemu. W 2020 r. Sąd Okręgowy ponownie orzekł rozwód z winy męża zasądzając alimenty dla podatniczki i jej i córki. Sąd powierzył podatniczce wykonywanie władzy rodzicielskiej, ograniczając władzę ojcu do współdecydowania o istotnych życiowych sprawach małoletniej córki. Sąd nie orzekł o kontaktach dziecka z ojcem. Mąż podatniczki zaskarżył jednak ten wyrok. W ten sposób, pomimo że od złożenia pozwu rozwodowego przez męża minęło 5 lat, podatniczka nadal nie posiada prawomocnego wyroku o rozwodzie. Podatniczka podkreśliła jednak, że w listopadzie 2017 r. dla dobra dziecka wraz z córką wyprowadziła się z mieszkania, gdzie obie zamieszkiwały wspólnie z mężem i zamieszkała w pokoju hotelowym. Od tego czasu sama bez pomocy jakichkolwiek osób trzecich oraz drugiego rodzica wychowuje córkę i od tego momentu nie prowadzi z mężem wspólnego gospodarstwa domowego. Jest ona jedyną osobą stale troszczącą się o jej byt materialny i rozwój emocjonalny, pomimo że nie posiada statusu osoby rozwiedzionej. Ponadto od 2018 r. podatniczka ma rozdzielność majątkową z mężem.

Podatniczka miała wątpliwości, czy w przedstawionych przez nią okolicznościach można uznać, że od listopada 2017 r. do czasu prawomocnego wyroku posiada ona status matki samotnie wychowującej dziecko, a co za tym idzie, że przysługuje jej prawo do skorzystania z preferencyjnego sposobu opodatkowania zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy o pdof.


ZDANIEM DYREKTORA KIS:

Dyrektor KIS w wydanej interpretacji uznał, że podatniczka nie posiada statusu osoby samotnie wychowującej dziecko, tym samym nie ma prawa do korzystania z preferencji przysługujących takim osobom w zakresie rocznego rozliczania na gruncie pdof. W uzasadnieniu dokonanego rozstrzygnięcia wskazał, że ustawodawca uzależnił prawo podatnika do skorzystania z preferencyjnych zasad rozliczenia pdof od spełnienia m.in. warunku samotnego wychowywania w roku podatkowym dzieci (dziecka) wymienionych w art. 6 ust. 4 ustawy o pdof oraz posiadania ściśle określonego stanu cywilnego.

Osobami samotnie wychowującymi dziecko są przede wszystkim ci rodzice (przedsiębiorcy) lub opiekunowie, którzy pozostają w stanie wolnym. Dotyczy to zarówno osób, które nigdy nie zawierały związku małżeńskiego (panna, kawaler), osób, których związek małżeński ustał wskutek śmierci współmałżonka (wdowa, wdowiec), jak i osób, których związek małżeński został rozwiązany w wyniku rozwodu (rozwódka, rozwodnik). W przypadku osób, których związek małżeński został rozwiązany w wyniku rozwodu, należy uznać, że status osoby rozwiedzionej nabywa się dopiero poprzez prawomocne orzeczenie o rozwiązaniu małżeństwa. Tym samym posiadanie w roku podatkowym jedynie nieprawomocnego orzeczenia o rozwodzie nie pozwala na uznanie danej osoby za tzw. samotnego rodzica. W konsekwencji nie pozwala również na skorzystanie z preferencyjnego sposobu rozliczenia w pdof.

(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 20 listopada 2020 r., nr 0115-KDIT2.4011.607.2020.3.ES)

 Komentarz redakcji 
Każda preferencja podatkowa stanowi wyjątek od zasady równości i powszechności opodatkowania. W konsekwencji, podatnikowi przysługuje prawo do jej zastosowania, jeśli spełni warunki dla niej określone, co w analizowanym przypadku oznacza, że w trakcie roku podatkowego faktycznie samotnie, tj. bez wsparcia drugiego z rodziców, wychowywał dziecko i miał ściśle określony stan cywilny - rozwódka. Przepisy ustawy o pdof nie uzależniają jednak prawa podatnika do preferencyjnego opodatkowania jego dochodów od tego, czy przez cały rok był tzw. samotnym rodzicem. Wystarczające jest, aby taki stan zaistniał w ciągu roku, a nie trwał przez cały rok.
Więcej na ten temat w zasobach płatnych:
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.