Poniesione przez podatnika będącego osobą fizyczną wydatki na blachę, folię oraz podsufitkę będącą elementem wykończeniowym połaci dachu w rzeczywistości nie są wydatkami poniesionymi na docieplenie dachu rozumianego jako przegroda budowlana, ale wydatkami na wymianę pokrycia dachowego. A ponieważ wydatki na wymianę pokrycia dachowego nie zostały ujęte w rozporządzeniu w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych, nie podlegają one w pdof rozliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Tak rozstrzygnął Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 8 czerwca 2025 r., nr 0113-KDIPT2-2.4011.333.2025.2.AKU.
Podatnik będący właścicielem domu mieszkalnego jednorodzinnego dokonał w 2024 r. modernizacji dachu na tym budynku. Inwestycja miała na celu zmniejszenie zużycia energii oraz kosztów zapewnienia odpowiedniego komfortu użytkowania. W wyniku przeprowadzonej modernizacji zmniejszyło się zużycie węgla i drzewa opałowego. Modernizacja polegała na pokryciu drewnianymi deskami i nową blachą istniejącego dachu. Wystające 1-metrowe spadki dachu podbito także szczelnie podsufitką. Prace te nie wymagały zdemontowania istniejącego poszycia. W zaprezentowanej sytuacji podatnik miał wątpliwości, czy wydatki udokumentowane fakturą wystawioną przez czynnego podatnika VAT, poniesione na materiały zakupione w celu wykonania opisanej modernizacji dachu na domu jednorodzinnym, w tym na blachę, folię i podsufitkę, może rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT w ramach ulgi termomodernizacyjnej.
Dyrektor KIS w wydanej interpretacji przypomniał warunki korzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Wskazał, że przysługuje ona właścicielowi lub współwłaścicielowi istniejącego już budynku mieszkalnego jednorodzinnego w rozumieniu art. 3 pkt 2a Prawa budowlanego. Podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem takiego budynku jest uprawniony do odliczenia od podstawy obliczenia podatku wydatków poniesionych w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku. Przedsięwzięcie to powinno zostać zakończone w okresie trzech kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Kwota odliczenia nie może przy tym przekroczyć 53.000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.
Katalog wydatków podlegających odliczeniu znajduje się w załączniku do rozporządzenia w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych i wyłącznie w zakresie tych wydatków podatnikowi przysługuje ulga termomodernizacyjna (Dz. U. z 2023 r. poz. 273).
Następnie Dyrektor KIS wskazał, że w punkcie 1 przywołanego załącznika zostały wymienione materiały budowlane wykorzystywane m.in. do docieplenia przegród budowlanych. W jego opinii dach budynku może być uznany za przegrodę budowlaną w rozumieniu przepisów uprawniających do uzyskania ulgi termomodernizacyjnej. Wydzielenie z przestrzeni obiektu budowlanego jest możliwe wyłącznie w przypadku wykorzystania przegród poziomych lub ukośnych, a takimi są m.in. dachy.
Co jednak istotne, wydatki na wymianę/budowę dachu nie zostały ujęte w analizowanym rozporządzeniu. Ich brak w tym akcie prawnym wyklucza zatem ten rodzaj wydatku z możliwości zastosowania ulgi termomodernizacyjnej. Ulgą objęte zostały bowiem wyłącznie wydatki poniesione na docieplenie dachu rozumianego jako przegroda budowlana, a nie na wymianę jego pokrycia.
|