Od 1 lipca 2025 r. bezwzględnym obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży na rzecz osób prywatnych na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2024 r. poz. 1902) została objęta dostawa:
Ponadto w dniu 1 lipca 2025 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2025 r. poz. 845). Co do zasady, rozporządzenie to powiela przepisy poprzedniego rozporządzenia z dnia 29 kwietnia 2019 r. W § 32 nowego rozporządzenia będącym odpowiednikiem § 31 rozporządzenia z 2019 r. określono czynności, jakie podatnik jest obowiązany wykonać w przypadku zakończenia przez kasę online pracy w trybie fiskalnym lub zakończenia przez podatnika działalności gospodarczej. Skrócono bowiem z 5 dni do 3 dni termin wymagany do złożenia do właściwego urzędu skarbowego protokołu z odczytu zawartości pamięci fiskalnej kasy z raportem fiskalnym rozliczeniowym lub łącznym raportem fiskalnym rozliczeniowym, dokonanego po przejściu kasy w tryb tylko do odczytu (ust. 2 pkt 3). Zmieniono konstrukcję zapisu, przenosząc wymogi z pkt 4 rozporządzenia z 2019 r. do pkt 3 w zakresie złożenia wraz z tymi dokumentami wniosku o wyrejestrowanie kasy (według wzoru stanowiącego załącznik nr 5 do rozporządzenia).
Także w § 33 nowego rozporządzenia będącym, co do zasady, odpowiednikiem § 32 rozporządzenia z 2019 r. wskazano, że w odniesieniu do przypadku zakończenia używania kasy online, w stosunku do której serwisant stwierdził, że niemożliwe jest dokonanie odczytu zawartości pamięci fiskalnej tej kasy i w związku z tym przesyła ją niezwłocznie do podmiotu prowadzącego serwis główny w celu dokonania odczytu laboratoryjnego, określonego w § 48 nowego rozporządzenia, podatnik składa wniosek o wyrejestrowanie kasy (według wzoru stanowiącego załącznik nr 5 do rozporządzenia) w terminie 3 dni od dnia otrzymania kopii protokołu, o którym mowa w § 48 ust. 4 nowego rozporządzenia. Termin na przesłanie wniosku o wyrejestrowanie kasy dla takiego przypadku skrócono również z 5 dni do 3 dni w stosunku do przepisów rozporządzenia z 2019 r.
Od 1 lipca 2025 r. zaczęło także obowiązywać nowe rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania (Dz. U. z 2025 r. poz. 861), które zastąpiło rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 maja 2020 r. Także w tym przypadku przepisy nowego rozporządzenia powielają w znacznej części przepisy rozporządzenia z 2020 r.
Jedną ze zmian wprowadzonych nowym rozporządzeniem jest wskazanie, że podatnik po uruchomieniu trybu fiskalnego jest obowiązany zapewnić stałe połączenie umożliwiające automatyczne lub na żądanie przesyłanie danych między kasą a Centralnym Repozytorium Kas (CRK), zgodnie z harmonogramem przesyłania danych, w szczególności podczas prowadzenia ewidencji przy użyciu tej kasy (§ 15 ust. 1 nowego rozporządzenia). W nowym przepisie dodano słowo "stałe", zaś w poprzedniej wersji rozporządzenia nie było wskazane, że połączenie to musi być stałe.
Ponadto w § 19 ust. 1 nowego rozporządzenia określono czynności, jakie podatnik jest obowiązany wykonać w przypadku zakończenia przez kasę pracy w trybie fiskalnym lub zakończenia przez podatnika działalności gospodarczej, tj. wystawiać raport fiskalny dobowy i rozliczeniowy, a także przesyłać do CRK informację o przejściu kasy w tryb tylko do odczytu. Podatnik, tak jak dotychczas, jest zobowiązany do złożenia do właściwego dla niego naczelnika urzędu skarbowego wniosku o wyrejestrowanie kasy. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 4 do nowego rozporządzenia. Termin wskazany w tej regulacji skrócono z 5 dni do 3 dni. Oznacza to, że podatnik ma tylko 3 dni od wystawienia raportu fiskalnego rozliczeniowego na złożenie wniosku do naczelnika urzędu skarbowego. Skrócenie terminu ma na celu zobligowanie podatników, a organom skarbowym pozwoli na szybsze działanie dyscyplinujące w tym zakresie.
|