Rada Ministrów na posiedzeniu w dniu 1 lipca 2025 r. przyjęła m.in. projekty ustaw o zmianie ustawy: Ordynacja podatkowa, o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego, o Rzeczniku Finansowym i o Funduszu Edukacji Finansowej, o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, Prawo o notariacie oraz ustawy o księgach wieczystych i hipotece, Kodeks spółek handlowych, ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary oraz ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, Prawo o ruchu drogowym, o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy oraz ustawy o podatku od towarów i usług.
Zmiany zawarte w projekcie ustawy o zmianie ustawy Kodeks spółek handlowych (...) obejmują m.in. prawo spółek, odpowiedzialność firm za przestępstwa gospodarcze oraz zasady walki z praniem pieniędzy.
Sądy będą miały większą swobodę, jeśli chodzi o orzekanie zakazu pełnienia funkcji w spółce handlowej. Sprawca przestępstwa umyślnego będzie mógł wystąpić do sądu o zwolnienie z tego zakazu lub o skrócenie czasu jego obowiązywania.
Zmiany w kwestii odpowiedzialności podmiotów zbiorowych polegają m.in. na tym, że przedsiębiorstwo będzie mogło dobrowolnie poddać się odpowiedzialności i zapłacić karę lub odszkodowanie, bez konieczności czekania na wyrok przeciwko jego przedstawicielowi.
Zmienią się też przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy. Przewiduje się, że nie będzie odpowiedzialności karnej za błędne zgłoszenie - zamiast tego możliwa będzie kara administracyjna w wysokości do 1 mln zł. Dotyczy to sytuacji, gdy np. pracownik zapomni zgłosić podejrzaną transakcję lub poda niepełne dane.
|