Osoby przebywające na świadczeniu przedemerytalnym, które zdecydują się na podjęcie działalności zarobkowej, a także zatrudniający ich pracodawcy i zleceniodawcy lub inni płatnicy składek, a w przypadku osób pełniących służbę - właściwe jednostki organizacyjne, muszą pamiętać o nałożonych na nich ustawowych obowiązkach. Jednym z nich jest przekazanie do ZUS, w terminie do dnia 31 maja następnego roku, informacji o wysokości przychodu uzyskanego w minionym roku rozliczeniowym, obejmującym okres od 1 marca każdego roku do ostatniego dnia lutego następnego roku, z uwzględnieniem przychodów uzyskanych w kolejnych miesiącach tego roku.
Obowiązek ten wynika z faktu, iż w przypadku gdy osiągany przez świadczeniobiorcę przychód z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego oraz tzw. służby mundurowej przekracza miesięcznie:
Świadczenie przedemerytalne jest zmniejszane lub zawieszane na bieżąco, w oparciu o powiadomienie o osiąganiu przychodu oraz o wysokości tego przychodu, które świadczeniobiorca oraz zatrudniający go podmiot musi przekazać niezwłocznie po podjęciu działalności zarobkowej przez świadczeniobiorcę.
Natomiast ostateczne rozliczenie przychodu następuje po zakończeniu roku rozliczeniowego, w formie rozliczenia rocznego lub miesięcznego, w zależności od tego, która forma rozliczenia jest dla świadczeniobiorcy korzystniejsza, stąd konieczność przekazania do organu rentowego wspomnianej na wstępie informacji o wysokości przychodu uzyskanego w minionym roku rozliczeniowym.
Ponieważ w 2025 r. termin przekazania do ZUS stosownej informacji o przychodach uzyskanych przez osoby uprawnione do świadczenia przedemerytalnego w roku rozliczeniowym 2024/2025, tj. w okresie od 1 marca 2024 r. do 28 lutego 2025 r., przypada na sobotę 31 maja, termin ten ostatecznie upłynie z dniem 2 czerwca 2025 r.
|