Od 1 lipca 2025 r. mają zacząć obowiązywać dwa nowe rozporządzenia Ministra Finansów dotyczące kas rejestrujących. Są to: rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących (druk nr 983 z wykazu RCL), rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania (druk nr 985 z wykazu RCL).
Rozporządzenia zostały przygotowane w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 26 maja 2023 r. zmieniającej ustawę o VAT oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1059) i pośrednim wygaśnięciem delegacji ustawowej - art. 111 ust. 7a, art. 111b ust. 3 pkt 2 oraz art. 145a ust. 15 ustawy o VAT.
Przepisy rozporządzeń dostosowano do zmiany wprowadzonej w art. 111 ust. 3a ustawy o VAT, która dopuściła możliwość przesyłania paragonów fiskalnych w formie elektronicznej do klienta, za jego zgodą i w uzgodniony z nim sposób. Tym samym obok paragonów fiskalnych w postaci papierowej podatnicy mogą wydawać paragony w formie elektronicznej, tzw. e-paragony, z kas rejestrujących najnowszego typu, tj. kas online (w tym kas mających postać oprogramowania) jako pełnoprawnego dokumentu potwierdzającego sprzedaż.
Zatem zapewniono możliwość wystawiania przez kasy rejestrujące paragonów fiskalnych w postaci elektronicznej.
Jak wynika z projektu rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, podatnicy prowadząc ewidencję będą mogli wystawiać paragony fiskalne w postaci papierowej lub e-paragony, po wcześniejszym uzgodnieniu z nabywcą takiej formy jego przekazania, w tym przy użyciu systemu teleinformatycznego Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, tzw. HUB paragonowy. System ten pośredniczy między kasą rejestrującą a nabywcą/konsumentem przy wydawaniu e-paragonu, bez konieczności podawania danych osobowych nabywcy.
Ponadto projekt rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania określa wymagania techniczne dla kas, sposób używania kas, rodzaje danych zawartych we wniosku o wydanie potwierdzenia oraz rodzaje dokumentów i urządzeń niezbędnych do wydania potwierdzenia, okres, na który jest wydawane potwierdzenie, zakres badań kas, rodzaje danych zawartych w sprawozdaniu z badań kasy oraz sposób oznaczania kasy numerami unikatowymi i warunki ich przydzielania oraz dokumenty, które powinny być dołączone do kasy przy wprowadzaniu jej do obrotu. Proponowane rozwiązania odnoszą się jedynie do regulacji rozporządzenia dotyczącej części określającej sposób używania tych kas, natomiast nie dotyczą one wymagań technicznych zawartych w załączniku nr 1 do tego rozporządzenia, te pozostaną, co do zasady, bez zmian.
|