Senat na posiedzeniu w dniu 12 lutego 2025 r. przyjął bez poprawek ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Większość przepisów ustawy ma wejść w życie z dniem 1 kwietnia 2025 r.
Zmiany, które wprowadza ta ustawa, polegają m.in. na dostosowaniu zakresu stosowania obniżonych stawek VAT po czterech latach funkcjonowania nowej matrycy stawek VAT.
Stawką 0% VAT zostanie objęta dostawa statków ratowniczych i łodzi ratunkowych, które są wykorzystywane na morzu, a nie są statkami i łodziami pełnomorskimi. Przepisy ustawy o VAT przewidują obecnie stosowanie 0% stawki VAT tylko w odniesieniu do dostawy pełnomorskich statków ratowniczych i pełnomorskich łodzi ratunkowych. Dyrektywa VAT daje większą swobodę w tym obszarze. Art. 148 lit. a) i lit. c) dyrektywy VAT zwalnia od podatku m.in. dostawę towarów w celu zaopatrzenia w paliwo i zaopatrzenia ogólnego statków ratowniczych i udzielających pomocy na morzu, jak również dostawę i import, przebudowę, naprawę, czarterowanie, wynajem tych statków. Obecny stan prawny powoduje zatem różne traktowanie w VAT towarów wykorzystywanych w istocie do takich samych celów.
Ponadto zostanie przedłużone stosowanie 8% stawki VAT dla dostawy wyrobów medycznych, o których mowa w poz. 13 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 7 kwietnia 2022 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. poz. 974), dopuszczonych do obrotu na podstawie poprzednio obowiązującej ustawy o wyrobach medycznych. Dotyczy to wyrobów, które są nadal przedmiotem obrotu, a więc muszą spełniać określone przepisami wymagania. Stawka 8% VAT będzie miała także zastosowanie do usług napraw i konserwacji wymienionych wyrobów medycznych.
Doprecyzowano również przepisy dotyczące stosowania stawki obniżonej na nawozy, środki ochrony roślin i pasze, poprzez odwołanie do definicji tych produktów w określonych przepisach branżowych - uchylenie poz. 10 załącznika nr 3 do ustawy o VAT oraz wprowadzenie poz. 10a (dotyczącej nawozów), poz. 10b (dotyczącej środków ochrony roślin) oraz poz. 10c (dotyczącej pasz).
Dodatkowo obniżono z 23% do 5% stawkę VAT na dostawę kubeczków menstruacyjnych.
Oprócz tego przedłużono stosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia dla dostawy gazu w systemie gazowym, dostawy energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i świadczenia usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, w sytuacji gdy są one dokonywane bezpośrednio lub za pośrednictwem uprawnionego podmiotu (uprawnionego do dokonywania takich transakcji) na:
a) giełdzie towarowej w rozumieniu przepisów o giełdach towarowych,
b) rynku regulowanym lub zorganizowanej platformie obrotu (OTF) w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.
Obecne regulacje dotyczące mechanizmu odwrotnego obciążenia obowiązują do 28 lutego 2025 r. Nowelizacja ustawy w tym zakresie wejdzie w życie w dniu 28 lutego 2025 r.
|