Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wpłynęła interpelacja poselska nr 4813 w sprawie dofinansowania zakupu okularów korekcyjnych, tj. uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania, która byłaby dostosowana do aktualnych realiów rynkowych i wynosiła co najmniej 50% kosztów zakupu okularów korekcyjnych lub przynajmniej 500 zł, oraz zmiany przepisów dotyczących częstotliwości wymiany okularów.
Resort pracy odpowiedział, że obecnie nie przewiduje się nowelizacji przepisów w zakresie ustalenia minimalnej kwoty dofinansowania zakupu okularów korekcyjnych dla pracowników ani też zmian dotyczących określenia częstości wymiany okularów korekcyjnych.
Ustawodawca, zdając sobie sprawę z różnej kondycji finansowej poszczególnych firm i zakładów pracy, pozostawił pracodawcom dowolność w ustalaniu wysokości refundowanych kosztów. Zwyczajowo przyjmuje się, że refundacja obejmuje koszt zakupu wymaganych w zaleceniu lekarskim szkieł korekcyjnych wraz z podstawową wersją oprawek niezbędnych do ich osadzenia. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby w trosce o zdrowie i dobrostan pracownika pracodawca wyznaczał wyższe standardy niż zostało to określone w przepisach prawa. Pracodawca ponosi bowiem odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy. Może więc on ustalić dowolną kwotę refundacji kosztów zakupu okularów lub soczewek kontaktowych, a także okresowo waloryzować tę kwotę.
Ponadto w przepisach rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy wskazano, że w przypadku pracy przy obsłudze monitorów ekranowych badania profilaktyczne wykonuje się co 5 lat. Jednak możliwe jest przeprowadzenie badań lekarskich poza terminami wynikającymi z częstotliwości wykonywania badań okresowych i orzekania o możliwości wykonywania dotychczasowej pracy. Skierowanie na takie badania lekarskie wydaje pracodawca, po zgłoszeniu przez pracownika niemożności wykonywania dotychczasowej pracy.
Zatem, jeśli pracownik uważa, że przy pracy z monitorem ekranowym pogarsza mu się wzrok, powinien wystąpić do pracodawcy o skierowanie na wcześniejsze badania profilaktyczne. Jeżeli w wyniku takich badań okaże się, że potrzebuje on nowych okularów korekcyjnych, ponieważ te, które posiada, nie zapewniają mu już odpowiedniej korekcji wzroku, to pracodawca ma obowiązek je zapewnić - niezależnie od tego, ile czasu minęło od chwili wpłynięcia do niego poprzedniego wniosku o refundację.
|