Rada Ministrów na posiedzeniu w dniu 19 listopada 2024 r. przyjęła m.in.: autopoprawkę do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, a także projekt ustawy o zmianie ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku oraz w 2024 roku oraz niektórych innych ustaw.
Rada Ministrów przyjęła autopoprawkę do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (druk nr UD 144 z wykazu RCL).
Proponuje się obniżenie minimalnej podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla osób, które z działalności rozliczają się za pomocą skali podatkowej oraz na podatku liniowym. Nowe rozwiązanie dotyczyć będzie także osób, które stosują opodatkowanie w formie karty podatkowej. Od 2025 r. minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej zostanie zmniejszona do poziomu 75% minimalnego wynagrodzenia.
Część przepisów związanych z obniżeniem podstawy wymiaru składki zdrowotnej ma wejść w życie 1 stycznia 2025 r., a kolejne - 1 stycznia 2026 r.
Rząd zaakceptował również projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (druk nr UD165 z wykazu RCL), który zakłada wprowadzenie od 1 stycznia 2026 r. dwuelementowej podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców.
Osoby, które z działalności rozliczają się według skali podatkowej lub w formie podatku liniowego oraz osoby opłacające podatek dochodowy z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, będą płaciły stałą, niską składkę zdrowotną, która będzie wynosić 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia. Rozwiązanie to będzie dotyczyło przedsiębiorców, którzy osiągną w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku. Po przekroczeniu 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia składka wyniesie dodatkowo 4,9% od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia.
Osoby, które z działalności rozliczają się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będą płaciły stałą, niską składkę na ubezpieczenie zdrowotne, wynoszącą 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia. Rozwiązanie będzie dotyczyło ryczałtowców, którzy osiągną w danym miesiącu przychód do wysokości 3-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku. Po przekroczeniu progu 3-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia składka wyniesie dla nich dodatkowo 3,5% od nadwyżki ponad 3-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Osoby, które z działalności rozliczają się w formie karty podatkowej oraz osoby współpracujące z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą, będą płaciły stałą, niską składkę zdrowotną wynoszącą 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Ponadto od 2026 r. przewiduje się uchylenie możliwości rozliczenia zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne w podatku dochodowym.
|