POLECAMY |
||
Jestem matką małoletniego dziecka. Niedługo urodzi się moje drugie dziecko. Chciałabym dowiedzieć się czy muszę uzyskiwać zgodę drugiego rodzica na zameldowanie dziecka? Oboje mamy władzę rodzicielską, jednak na mocy orzeczenia sądu ja sprawuję bieżącą pieczę nad dzieckiem, a co jakiś czas dziecko ma kontakt ze swoim ojcem w miejscu jego zamieszkania. Czy w takim przypadku może on sprzeciwić się zmianie miejsca zameldowania dziecka na pobyt stały?
NIE. Obywatel polski przebywający na terytorium Polski jest zobowiązany wykonywać obowiązek meldunkowy określony w ustawie o ewidencji ludności (Dz. U. z 2021 r. poz. 510 ze zm.). Obowiązek ten polega m.in. na zameldowaniu się w miejscu pobytu stałego lub czasowego i wymeldowaniu się z miejsca pobytu stałego lub czasowego.
Za osobę nieposiadającą zdolności do czynności prawnych lub posiadającą ograniczoną zdolność do czynności prawnych obowiązek meldunkowy wykonuje jej przedstawiciel ustawowy, opiekun prawny lub inna osoba sprawująca nad nią faktyczną opiekę w miejscu ich wspólnego pobytu. Reguła ta wynika z art. 24 ust. 3 powołanej ustawy. Z przepisu wynika, że wystarczy, aby np. jeden z przedstawicieli ustawowych złożył stosowny wniosek. Tym samym, jeśli dziecko mieszka pod danym adresem ze swoim przedstawicielem ustawowym, powinno zostać tam zameldowane.
Zameldowanie następuje w trybie czynności materialno-technicznej. Potwierdza ono jedynie faktyczne miejsce pobytu dziecka, lecz nie ustala miejsca jego zamieszkania. W przypadku braku porozumienia rodziców co do opieki lub miejsca zamieszkania dziecka kwestię tę reguluje właściwy sąd powszechny. Z pytania wynika, że w orzeczeniu miejsce zamieszkania małoletniego zostało ustalone przy Czytelniczce, a władza rodzicielska pozostawiona została obojgu rodzicom. Orzeczenie to nie ma jednak wpływu na realizację obowiązku meldunkowego względem dziecka, a dotyczy kwestii opieki i miejsca zamieszkania. Z powołanego art. 24 ust. 3 ustawy nie wynika nakaz przedłożenia organowi gminy zgody obojga rodziców sprawujących opiekę prawną nad małoletnim na zameldowanie dziecka. Organy administracji nie są upoważnione do rozstrzygania ewentualnych sporów powstałych między rodzicami wynikłych na tle miejsca stałego pobytu dziecka czy sprawowania nad nim opieki (wyrok WSA w Olsztynie z dnia 7 kwietnia 2020 r., sygn. akt II SA/Ol 55/20).
Zameldowania dziecka nowo narodzonego na terenie Polski, obywateli polskich zamieszkujących w Polsce, dokonuje z urzędu kierownik urzędu stanu cywilnego sporządzający akt urodzenia. Zameldowanie na pobyt stały lub czasowy następuje z dniem sporządzenia aktu urodzenia, w miejscu stałego albo czasowego pobytu rodziców albo tego z rodziców, u którego dziecko faktycznie przebywa.
|