POLECAMY |
||
Planuję ślub. Chciałabym, aby mój związek został zawarty w posiadłości rodzinnej po mojej babci. Podobno jest to możliwe, ale trzeba spełnić jakieś dodatkowe warunki. O czym powinnam pamiętać?
Rzeczywiście, w pewnych przypadkach możliwe jest zawarcie małżeństwa przed urzędnikiem urzędu stanu cywilnego w innym miejscu niż lokal urzędu. W każdej sytuacji należy mieć na uwadze, że zawarcie małżeństwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego następuje z zachowaniem uroczystej formy. Zatem miejsce wybrane przez przyszłych małżonków, także jego wystrój, musi umożliwiać zachowanie takiej formy.
W myśl art. 85 ust. 5 Prawa o aktach stanu cywilnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 463 ze zm.), na wniosek osoby zamierzającej zawrzeć małżeństwo kierownik urzędu stanu cywilnego przyjmuje oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego w okręgu rejestracji stanu cywilnego, w którym jest on właściwy, jeżeli wskazane we wniosku miejsce zawarcia małżeństwa zapewnia zachowanie uroczystej formy jego zawarcia oraz bezpieczeństwo osób obecnych przy składaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński. Jeżeli wskazane we wniosku miejsce zawarcia małżeństwa nie spełnia powyższych wymogów, kierownik USC pisemnie odmawia przyjęcia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński we wskazanym miejscu. Istotne są również ograniczenia logistyczne, zgranie terminów, których dostępność w każdym urzędzie jest ograniczona. W sytuacji gdy kierownik USC nie może przyjąć oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński w terminie wskazanym przez osoby zamierzające zawrzeć małżeństwo, uzgadnia z nimi inny termin zawarcia małżeństwa. W przypadku braku uzgodnienia takiego terminu kierownik urzędu pisemnie odmawia przyjęcia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński w terminie wskazanym przez te osoby. Chcąc zatem zawrzeć małżeństwo w tym trybie, osoby zainteresowane muszą złożyć wniosek z odpowiednio dużym wyprzedzeniem.
Miejsce wybrane do zawarcia małżeństwa poza lokalem USC musi zapewnić zachowanie uroczystej formy tej czynności.
Zawarcie małżeństwa w plenerze wiąże się również z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty, która na dzień dzisiejszy wynosi 1 tys. zł. Natomiast opłata skarbowa za samo sporządzenie aktu małżeństwa, niezależna od wspomnianej opłaty dodatkowej, wynosi 84 zł.
|