Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Rodzina  »   Wymagany wiek do bycia rodzicem adopcyjnym
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wymagany wiek do bycia rodzicem adopcyjnym

Gazeta Podatkowa nr 23 (1168) z dnia 19.03.2015
Dawid Szwarc

Postanowiliśmy z mężem ubiegać się o możliwość adopcji dziecka. Mój mąż jest ode mnie dużo starszy. Czy przepisy przewidują jakiś maksymalny wiek dla rodzica adopcyjnego?

Przepisy formułują bardzo wiele warunków dotyczących możliwości dokonania adopcji dziecka. Niektóre z nich dotyczą rodzica adoptującego, inne dziecka adoptowanego, a jeszcze inne rodziców biologicznych. Zgodnie z ustawą przysposobić (zaadoptować) można jedynie osobę małoletnią, a więc zanim ukończy ona 18. rok życia. Stanowi o tym art. 114 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Wymóg małoletności powinien być spełniony w dniu złożenia wniosku o przysposobienie. Jeśli zatem w wyniku długotrwałej procedury w międzyczasie dziecko ukończy 18. rok życia, nie będzie miało to wpływu na sprawę adopcyjną.

Odnosząc się do pytania Czytelniczki należy wskazać, że nie przewiduje się jakiegoś maksymalnego wieku dla rodzica adopcyjnego. Jednakże przepis stwierdza, że między przysposabiającym a przysposobionym powinna istnieć odpowiednia różnica wieku (art. 1141 § 2 K.r.o.). Jest to konsekwencją faktu, iż skutkiem adopcji jest powstanie takich więzi prawnych, jakie istnieją pomiędzy naturalnymi rodzicami a dziećmi. Dlatego różnica nie może być ani za mała, ani też za duża. W rodzinie adopcyjnej powinny bowiem panować warunki najbardziej zbliżone do tych, które można spotkać w rodzinach biologicznych. Przepis nie posługuje się precyzyjnym wskazaniem liczby lat różnicy między adoptującym a adoptowanym, czy nawet nie podaje ich w jakimś przedziale. Używa pojęcia nieprecyzyjnego - różnica ma być "odpowiednia". W praktyce chodzi tu o różnicę co najmniej 18 lat i nie więcej niż lat 40.

Z oczywistych względów od rodzica adopcyjnego, oprócz odpowiedniego wieku, wymaga się pełnej zdolności do czynności prawnych. Ważne są kwalifikacje osobiste przyszłego rodzica, które winny uzasadniać przekonanie, że będzie należycie wywiązywał się z obowiązków przysposabiającego. Przyszły rodzic powinien zasadniczo posiadać również opinię kwalifikacyjną oraz świadectwo ukończenia szkolenia organizowanego przez ośrodek adopcyjny.

Sama duża różnica wieku między małżonkami zamierzającymi adoptować dziecko nie powinna stanowić żadnej przeszkody w przysposobieniu dziecka, jeśli chociaż jeden z rodziców jest na tyle młody, że spełniony jest warunek "odpowiedniej" różnicy wobec dziecka. Warto pamiętać, że procedura adopcyjna jest bardzo złożona i przede wszystkim długotrwała. Jednym z pierwszych etapów na drodze do adopcji są wstępne rozmowy w ośrodku adopcyjnym.

Rodzina - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.