Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  VAT i akcyza  »   Usługi biur rachunkowych a prawo do zwolnienia z VAT ze ...
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Usługi biur rachunkowych a prawo do zwolnienia z VAT ze względu na obroty - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 4 (867) z dnia 1.02.2015

Podatnicy, którzy uzyskują stosunkowo niewielkie obroty (do 150.000 zł rocznie), nie muszą rozliczać VAT - mogą bowiem korzystać ze zwolnienia od podatku na mocy art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy o VAT. Ustawodawca wprowadził jednak pewne ograniczenia co do stosowania ww. zwolnienia. Zawarł je w art. 113 ust. 13 ustawy o VAT. Przykładowo, zwolnienie to nie może być stosowane m.in. przez podatników świadczących usługi w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego (art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. b) ustawy o VAT).

Ponieważ przepisy o VAT nie definiują pojęcia "doradztwo", pojawiają się wątpliwości, czy ze zwolnienia z VAT ze względu na obroty mogą korzystać biura rachunkowe, które świadczą wyłącznie usługi księgowe (prowadzą księgi podatkowe, wypełniają zeznania i deklaracje, itp.), ale nie świadczą "typowych" usług doradczych (nie udzielają wyjaśnień, nie sporządzają opinii, itp.).

Więcej przczytasz w
Pisaliśmy o tym w Biuletynie Informacyjnym
nr 2 z 10.01.2015 r. na str. 26

W związku z powyższymi wątpliwościami zwróciliśmy się do Ministerstwa Finansów o wyjaśnienie, czy biura rachunkowe mogą nadal (po 9 sierpnia 2014 r., czyli po deregulacji i wprowadzeniu zmian w ustawie o doradztwie podatkowym i uchyleniu większości przepisów o usługowym prowadzeniu ksiąg rachunkowych) stosować zwolnienie z VAT ze względu na obroty.

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie naszego Wydawnictwa, otrzymanej 13 stycznia 2015 r., wyjaśniło:

"(…) zgodnie z art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się do podatników świadczących usługi w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego.

Zakres czynności doradztwa podatkowego określa art. 2 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym.

Przy ocenie tych czynności należy mieć na uwadze również zmianę dokonaną ustawą z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, która weszła w życie z dniem 10 sierpnia 2014 r. Zgodnie z przepisami ww. ustawy, wykonywanie niektórych czynności doradztwa podatkowego nie jest już uzależnione od posiadania określonych uprawnień czy też statusu podmiotu.

W związku z powyższym, w przypadku świadczenia usług wskazanych w art. 2 ustawy o doradztwie podatkowym, będzie miał zastosowanie art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. b) ustawy o VAT (podatnikowi nie będzie przysługiwało prawo do korzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT) (podkreśl. red.). (…)"

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 2 ustawy o doradztwie podatkowym, czynności doradztwa podatkowego obejmują:

1) udzielanie podatnikom, płatnikom i inkasentom, na ich zlecenie lub na ich rzecz, porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami;

2) prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie;

3) sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie;

4) reprezentowanie podatników, płatników i inkasentów w postępowaniu przed organami administracji publicznej i w zakresie sądowej kontroli decyzji, postanowień i innych aktów administracyjnych w sprawach wymienionych w pkt 1.

Zawodowe wykonywanie czynności, o których mowa wyżej w pkt 1 i 4, zastrzeżone jest wyłącznie dla podmiotów uprawnionych w rozumieniu ustawy.

Zatem do wykonywania czynności wymienionych wyżej w pkt 2 i 3 nie trzeba żadnych uprawnień. Ale zaważywszy na fakt, że są to jednak - zdaniem Ministerstwa Finansów - usługi doradztwa podatkowego, także do nich nie ma zastosowania zwolnienie ze względu na niskie obroty.

Uzupełniająco należy dodać, że Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacjach indywidualnych: z 4 grudnia 2014 r., nr IPTPP1/443-689/14-4/RG i z 14 października 2014 r., nr IPTPP1/443-532/14-4/MW uznał, że podmioty świadczące usługi księgowe mogą nadal (po 9 sierpnia 2014 r.) korzystać ze zwolnienia z VAT ze względu na obroty.

Z kolei Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 2 stycznia 2015 r., nr IBPP1/443-932/14/AW wprawdzie odmówił podatnikowi świadczącemu usługi księgowe prawa do stosowania omawianego zwolnienia, ale powodem tego nie było jednak prowadzenie kompleksowej obsługi księgowej, lecz fakt, iż podatnik nie wykluczał sporządzania jednorazowych zeznań podatkowych. Organ podatkowy uznał, że sporządzanie takich jednorazowych zeznań stanowi pomoc prawną, a to wyłącza prawo do stosowania zwolnienia z VAT ze względu na obroty.

VAT i akcyza - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.