Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Stosowanie kwoty zmniejszającej po uzyskaniu dochodów przekraczających 85.528 zł ...
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Stosowanie kwoty zmniejszającej po uzyskaniu dochodów przekraczających 85.528 zł - stanowisko Ministerstwa Finansów

Przegląd Podatku Dochodowego nr 13 (445) z dnia 1.07.2017

Stosownie do art. 32 ust. 3 updof, zaliczkę na podatek obliczoną w sposób określony w art. 32 ust. 1 pkt 1, ust. 1a i 2 updof płatnik (zakład pracy) pomniejsza o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (w 2017 r. o 1/12 z 556,02 zł), jeżeli pracownik przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w roku podatkowym złoży zakładowi pracy oświadczenie PIT-2.

Natomiast z art. 27 ust. 1b pkt 2 updof wynika, że przy obliczaniu zaliczek na podatek, w przypadku podatników, których dochody przekroczą kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej (85.528 zł) - zaliczki nie pomniejsza się o kwotę zmniejszającą (556,02 zł rocznie).

Czy wobec tego płatnik powinien stosować 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, jeżeli dochód pracownika uzyskany w tym zakładzie pracy przekroczył od początku roku 85.528 zł, lecz pracownik zamierza za dany rok podatkowy rozliczyć się wspólnie z małżonkiem (art. 32 ust. 1a pkt 2 updof), o czym poinformował płatnika? O odpowiedź na to pytanie zwróciliśmy się do Ministerstwa Finansów, które w piśmie nadesłanym do naszego Wydawnictwa 8 czerwca 2017 r. udzieliło następujących wyjaśnień: "(...) w sprawie stosowania 1/12 kwoty zmniejszającej podatek dochodowy od osób fizycznych unormowania zawarte w art. 32 ustawy (...) o podatku dochodowym od osób fizycznych (...), zwanej dalej »ustawą«, regulujące obowiązki płatnika (zakładu pracy), należy traktować jako rozwiązania szczególne w stosunku do określonych w art. 27 tej ustawy.

Art. 32 ust. 1a pkt 2 ustawy obliguje płatnika, którego podatnik poinformował o zamiarze opodatkowania rocznych dochodów, które przekroczą próg dochodu 85.528 zł, łącznie z małżonkiem bądź w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci, do pobierania zaliczek na podatek według stawki 18%.

Kwestie stosowania 1/12 kwoty zmniejszającej podatek przez płatnika reguluje natomiast ust. 3 w art. 32 ustawy. Przepis ten nakłada obowiązek na płatnika do zmniejszania zaliczki obliczonej m.in. w sposób określony w ust. 1a o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, pod warunkiem złożenia przez podatnika oświadczenia PIT-2.

W przypadku podatnika, który złożył płatnikowi oświadczenie PIT-2 oraz oświadczenie, o którym mowa w art. 32 ust. 1a pkt 2 ustawy o wyborze sposobu opodatkowania łącznie z małżonkiem bądź w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci, płatnik powinien pomniejszać zaliczki na podatek o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek nawet w sytuacji, gdy dochód podatnika przekroczył 85.528 zł".

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.