Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Rozliczenie założenia i likwidacji lokaty w walucie obcej
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Rozliczenie założenia i likwidacji lokaty w walucie obcej

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 9 (944) z dnia 20.03.2017

Spółka z o.o. posiada rachunek walutowy, z którego część środków zamierza przeznaczyć na założenie lokaty w walucie obcej. Jaki kurs waluty obcej spółka powinna zastosować do wyceny "przesunięcia" waluty obcej z rachunku walutowego na lokatę i czy w związku z tym "przesunięciem" spółka powinna ustalić podatkowe różnice kursowe? Jak wycenić rozwiązanie lokaty i po jakim kursie waluty obcej wycenić otrzymane odsetki od tej lokaty?

W związku z "przesunięciem" waluty obcej z rachunku walutowego na lokatę nie powstają różnice kursowe, gdyż nie dochodzi tu do rozchodu waluty. Do wyceny "przekazania" waluty obcej z rachunku walutowego na lokatę należy zatem zastosować kurs historyczny, tj. kurs, po jakim waluta obca wpłynęła uprzednio na rachunek walutowy. Również kurs historyczny należy zastosować do wyceny "przesunięcia" środków pieniężnych z lokaty na rachunek walutowy. Z kolei do wyceny odsetek od ww. lokaty należy przyjąć średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień otrzymania tych odsetek.

Podatkowe różnice kursowe ustalane tzw. metodą podatkową powstają m.in. od własnych środków pieniężnych, tj. wówczas, gdy wartość otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu:

  • jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu ich zapłaty lub innej formy wypływu, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni - powstają dodatnie różnice kursowe,
     
  • jest wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu ich zapłaty lub innej formy wypływu, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni - powstają ujemne różnice kursowe.

Tak wynika z art. 15a ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3 ustawy o PDOP.

A zatem, aby powstały różnice kursowe od własnych środków pieniężnych, musi nastąpić wypływ waluty obcej z rachunku walutowego. Taka sytuacja nie ma miejsca w przypadku założenia lokaty w walucie obcej. Środki pieniężne nie "wypływają" bowiem z jednostki, lecz nadal w niej pozostają, zmienia się jedynie "miejsce" ich przechowywania (z rachunku walutowego na lokatę). W związku z tym, "przesunięcie" waluty obcej z rachunku walutowego na lokatę walutową nie wiąże się z powstaniem podatkowych różnic kursowych.

Podobnie uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 20 marca 2014 r., nr ILPB4/423-493/13-7/ŁM. W interpretacji tej czytamy:

"(...) Warunkiem koniecznym powstania ujemnych lub dodatnich różnic kursowych jest (...) zaistnienie zapłaty zobowiązania, sprzedaży waluty lub innej formy wypływu środków pieniężnych w walucie obcej, tj. musi wystąpić rzeczywisty, faktyczny wypływ waluty obcej.

(...) przekazanie środków pieniężnych z rachunku walutowego na rachunek depozytu, mającego charakter lokaty terminowej (...) nie ma na celu zaspokojenia wierzyciela. Przekazanie środków nie wiąże się również ze sprzedażą waluty.

Operacje te nie stanowią również innej formy wypływu środków pieniężnych w rozumieniu ww. regulacji prawnej, gdyż środki pieniężne pozostają w posiadaniu tego samego podmiotu i są jedynie przemieszczane.

(...) przekazanie środków pieniężnych z rachunku walutowego Spółki na rachunek depozytu, mającego charakter lokaty terminowej, jest neutralne pod względem podatkowym, tj. nie skutkuje powstaniem różnic kursowych na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. (...)"

W związku z powyższym, "przesunięcie" środków pieniężnych z rachunku walutowego na lokatę walutową powinno zostać wycenione po kursie historycznym, tj. po kursie, po jakim uprzednio wyceniono wpływ tej waluty na rachunek walutowy.

Może być tak, że środki pieniężne "przesunięte" z rachunku walutowego na lokatę wpłynęły uprzednio na rachunek walutowy w różnych terminach, w związku z czym do wyceny ich wpływu na rachunek walutowy przyjęto różne kursy walut.

paragraf Na podstawie art. 15a ust. 8 ustawy o PDOP, podatnicy wyznaczają kolejność wyceny środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej, według przyjętej metody stosowanej w rachunkowości, której nie mogą zmieniać w trakcie roku podatkowego.

Metody, o których mowa powyżej, to: metoda FIFO ("pierwsze przyszło - pierwsze wyszło"), LIFO ("ostatnie przyszło - pierwsze wyszło") czy metoda kursów średnioważonych.

Ustalając zatem kurs historyczny właściwy do wyceny "przesunięcia" środków pieniężnych z rachunku walutowego na lokatę, spółka przyjmuje jedną z ww. metod.

Jeśli w terminie późniejszym spółka rozwiąże lokatę, to "przesunięcie" środków pieniężnych z tej lokaty na rachunek walutowy należy wycenić również po kursie historycznym, tj. po kursie, jaki przyjęto przy założeniu lokaty.

Natomiast do przeliczenia na złote odsetek w walucie obcej naliczonych od ww. lokaty należy przyjąć średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień ich otrzymania (nie dochodzi tu do faktycznej wymiany waluty obcej, nie można zatem przyjąć kursu faktycznie zastosowanego).

W analogiczny sposób założenie i rozwiązanie lokaty w walucie obcej rozlicza się dla celów bilansowych.

Przykład

Spółka z o.o. posiadała na rachunku walutowym 17.000 euro. Kwota ta wpłynęła na rachunek walutowy w związku z zapłatą należności w walucie obcej. Dane dotyczące wpływu tych należności na rachunek walutowy zaprezentowano w poniższej tabeli.

Data wpływu
waluty
Kwota
waluty
Kurs waluty Kwota w przeliczeniu
na złote
08.02.2017 r. 6.000 euro 4,2943 zł/euro
(średni kurs NBP
z 7 lutego 2017 r.)
25.765,80 zł
16.02.2017 r. 11.000 euro 4,3025 zł/euro
(średni kurs NBP
z 15 lutego 2017 r.)
47.327,50 zł
Razem: 73.093,30 zł

W dniu 2 marca 2017 r. spółka z o.o. założyła trzymiesięczną lokatę na kwotę 9.000 euro, "przesuwając" środki pieniężne z rachunku walutowego. Do wyceny tej operacji spółka stosuje metodę FIFO ("pierwsze przyszło - pierwsze wyszło").

Załóżmy, że w dniu 2 czerwca 2017 r. lokata ulegnie rozwiązaniu i w tym samym dniu na rachunek walutowy spółki wpłyną środki pieniężne z tej lokaty wraz z odsetkami w kwocie 12 euro. Załóżmy, że średni kurs NBP z 1 czerwca 2017 r. wyniesie 4,25 zł/euro (kurs przykładowy).

Dekretacja:

Opis operacji: Kwota Konto Dla celów podatku dochodowego
Wn Ma
1. Przekazanie środków pieniężnych z rachunku walutowego na lokatę (6.000 euro × 4,2943 zł/euro)
+ (3.000 euro × 4,3025 zł/euro):
       
   a) "wypływ" z rachunku walutowego: 38.673,30 zł 13-9 13-1 -
   b) "wpływ" na lokatę: 38.673,30 zł 13-5 13-9 -
2. Likwidacja lokaty:        
   a) "wypływ" środków pieniężnych z lokaty: 38.673,30 zł 13-9 13-5 -
   b) "wpływ" równowartości lokaty na rachunek walutowy: 38.673,30 zł 13-1 13-9 -
   c) wpływ odsetek od lokaty: (12 euro × 4,25 zł/euro) 51 zł 13-1 75-0 przychód
podatkowy

Księgowania:

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.