Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Składki ZUS  »   Opłacanie składek na FP, FS i FGŚP za zatrudnionego absolwenta
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Opłacanie składek na FP, FS i FGŚP za zatrudnionego absolwenta

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 13 (535) z dnia 1.07.2021

Na podstawie umowy o pracę zatrudniliśmy w pełnym wymiarze czasu pracy absolwenta szkoły wyższej, który nie ukończył 30. roku życia. Czy jesteśmy zwolnieni z opłacania za niego składek na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?

Nie, chyba że zatrudniony absolwent został skierowany do pracy przez urząd pracy.

Pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne nie opłacają składek na Fundusz Pracy (także na Fundusz Solidarnościowy) za skierowanych zatrudnionych bezrobotnych, którzy nie ukończyli 30. roku życia. Zwolnienie to przysługuje przez okres 12 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę. Tak wynika z art. 104c ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1409 z późn. zm.) i art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 1787). Jeżeli pracodawca jest objęty ustawą z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. z 2020 r. poz. 7), to na podstawie art. 9c tej ustawy za pracownika spełniającego ww. warunki nie opłaca też składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, dalej FGŚP.

Omawiane zwolnienie przysługuje pracodawcy w stosunku do pracowników, którzy w dniu nawiązania stosunku pracy nie mają ukończonych 30 lat (dzień nawiązania stosunku pracy musi być wcześniejszy niż dzień 30. urodzin), a podjęcie zatrudnienia następuje na podstawie skierowania z urzędu pracy.

Jeśli więc pracownik z pytania nie został zatrudniony na podstawie skierowania z urzędu pracy, to pracodawcy nie przysługuje zwolnienie z opłacania za niego składek na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy i FGŚP.

Zwracamy uwagę! Warunek zatrudnienia na podstawie skierowania z urzędu pracy uważa się za spełniony, gdy pracodawca zatrudnił bezrobotnego po zakończonym stażu, a we wniosku o jego zorganizowanie lub w innym dokumencie związanym z jego organizacją zobowiązał się do jego zatrudnienia po zakończeniu stażu. Wówczas skierowanie do odbycia stażu traktuje się jak skierowanie tej osoby do pracy u danego pracodawcy (por. poradnik ZUS pt. "Zasady opłacania składek na Fundusz Pracy..., dostępny na stronie internetowej www.zus.pl). Zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy, a także FGŚP nie ustaje, jeśli w trakcie jego trwania pracownik ukończył 30. rok życia.

Przykład

Pracodawca na podstawie skierowania z powiatowego urzędu pracy zatrudnił na podstawie umowy o pracę na okres 24 miesięcy osobę bezrobotną w wieku 25 lat. Umowę o pracę zawarto 30 czerwca 2021 r., wskazując w niej jako datę rozpoczęcia pracy 1 lipca 2021 r. Pracodawca jest zwolniony z opłacania za pracownika składek na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy i FGŚP w okresie od 1 lipca 2021 r. do 30 czerwca 2022 r.

Gdyby umowę o pracę zawarto 1 lipca 2021 r., bez określenia dnia rozpoczęcia pracy, to zwolnienie z opłacania za pracownika składek na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy i FGŚP nastąpiłoby od 1 sierpnia 2021 r. i trwało do 31 lipca 2022 r.


Zwracamy uwagę!
Stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono - w dniu zawarcia umowy (art. 26 K.p.).

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Składki ZUS - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.