Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Składki ZUS  »   Opłacanie składki na FEP za pracownika wykonującego pracę szczególną
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Opłacanie składki na FEP za pracownika wykonującego pracę szczególną

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 10 (532) z dnia 10.05.2021

Zamierzamy zatrudnić pracownika na stanowisko kierowcy autobusu, głównie do przewozu dzieci niepełnosprawnych do szkół i przedszkoli. Przewóz będzie wykonywany busem, konstrukcyjnie przeznaczonym do przewozu 15 osób. Kierowca będzie przewoził dzieci tylko w okresie szkolnym, a w pozostałym czasie, będzie wykonywał pracę na stanowisku kierowcy autobusu na liniach komunikacji miejskiej. Czy za pracownika obowiązani będziemy opłacać składką na Fundusz Emerytur Pomostowych?

Składki na Fundusz Emerytur Pomostowych (dalej FEP) opłaca się za pracownika urodzonego po 31 grudnia 1948 r., wykonującego prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Wykazy tych prac zawarte są w załącznikach nr 1 i 2 do ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1924).

Płatnik składek obowiązany jest opłacać składkę na FEP za wszystkich pracowników spełniających wymienione wcześniej warunki, w tym także za tych, którzy wykonują prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Składka na FEP wynosi 1,5% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Przy naliczaniu tej składki obowiązuje ograniczenie podstawy do kwoty 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy. Składka ta w całości jest finansowana ze środków pracodawcy. Powyższe wynika z art. 36 ustawy o emeryturach pomostowych.

Ważne: Obowiązek opłacania składek na FEP za pracownika powstaje z dniem rozpoczęcia wykonywania przez niego pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a ustaje z dniem zaprzestania wykonywania tych prac.

Obowiązek dokonania kwalifikacji pracy danego pracownika jako pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze spoczywa na pracodawcy. Takiego pracownika ujmuje się w ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, za których jest przewidziany obowiązek opłacania składek na FEP. Poza obowiązkiem prowadzenia wskazanej ewidencji, pracodawca zobowiązany jest prowadzić również wykaz stanowisk pracy, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (art. 41 ust. 4 ustawy o emeryturach pomostowych). W załączniku nr 2 do ustawy o emeryturach pomostowych, pod poz. 8 za prace o szczególnym charakterze uznano prace kierowców autobusów, trolejbusów oraz motorniczych tramwajów w transporcie publicznym. Do tych prac nie można zaliczyć pracy kierowcy autobusu związanej z przewozem dzieci szkolnych według określonego harmonogramu. Pracownik z pytania ma przewozić dzieci zamieszkujące w gminie do i ze szkoły. Rozkład jazdy nie jest wówczas powszechnie dostępny. Także lokalizacja przystanków nie jest podana do publicznej wiadomości, a zależna od miejsc zamieszkania przewożonych uczniów. Określona trasa jest znana jedynie dzieciom i ich opiekunom. Mimo że przewozy odbywają się w regularnych odstępach czasu, to czas ten jest uzależniony od planu zajęć uczniów szkoły. Takiego transportu nie można zaliczyć do publicznego transportu zbiorowego zgodnie z ustawą z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 1944 ze zm.). Wynika to z art. 4 pkt 14 tej ustawy, który określa publiczny transport zbiorowy jako powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej linii komunikacyjnej, liniach komunikacyjnych lub sieci komunikacyjnej. Natomiast o pracy kierowcy autobusu szkolnego mowa jest w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. 2019 r. poz. 2140 z późn. zm.). Przewóz dzieci szkolnych autobusem można zdefiniować, zgodnie z art. 4 pkt 9 tej ustawy, jako niepubliczny przewóz regularny specjalny. Cechą charakterystyczną przewozu regularnego specjalnego jest przewożenie regularne określonej kategorii pasażerów (nie może z niego skorzystać każdy chętny pasażer). Ponadto nie musi odbywać się na trasie z klasycznym oznaczeniem przystanków, jak również nie musi być zamieszczony rozkład jazdy. Wystarczy, że przewóz ten będzie się odbywał zgodnie z harmonogramem znanym pasażerom, w tym przypadku uczniom i ich opiekunom. Nie jest to jednak przewóz o charakterze publicznym. Takie stanowisko zostało przedstawione w wyroku Sądu Najwyższego z 11 grudnia 2018 r. (sygn. akt II UK 386/17).

W konsekwencji powyższego, od wynagrodzenia otrzymywanego za okres tej pracy nie powinna być opłacana składka na FEP. Składka ta będzie należna od wynagrodzenia pracownika za okres, gdy będzie on wykonywał pracę jako kierowca autobusu w transporcie publicznym na liniach komunikacji miejskiej.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Składki ZUS - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.