Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Składki ZUS  »   Rozliczenie składkowo-podatkowe dodatkowego wynagrodzenia rocznego

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Rozliczenie składkowo-podatkowe dodatkowego wynagrodzenia rocznego

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 5 (503) z dnia 1.03.2020

Były pracownik w lutym br. otrzymał tylko dodatkowe wynagrodzenie za 2019 r. Jak dokonać rozliczenia składkowo-podatkowego, jeżeli w czasie zatrudnienia przysługiwały mu podwyższone koszty uzyskania przychodów i złożył PIT-2?

Dodatkowe wynagrodzenie roczne jako przychód ze stosunku pracy niewyłączony z podstawy wymiaru składek ZUS na mocy obowiązujących przepisów podlega oskładkowaniu na takich samych zasadach jak w czasie trwania umowy o pracę. W związku jednak z tym, że jego wypłata nastąpiła w miesiącu, w którym pracownik nie podlegał już ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, składki na przedmiotowe ubezpieczenia rozliczone od tego wynagrodzenia wykazuje się w raporcie ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 30 00 X X. Kwotę wynagrodzenia należy też wykazać w raporcie ZUS RPA - "Imienny raport miesięczny o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej", w bloku III.B. Przypominamy, że raport ten obowiązuje od 1 stycznia 2019 r. i jest sporządzany m.in. wówczas, gdy w danym miesiącu pracownik uzyskał przychód należny za inny rok kalendarzowy niż rok, którego raport dotyczy (podany w bloku I. Dane organizacyjne) i przychód ten stanowił podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe (blok III.B.) lub jeśli ubezpieczony przekroczył roczną podstawę wymiaru tych składek - podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe (blok III.C.).

Podmiot zatrudniający obok składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne może być obowiązany do opłacania składek na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (dalej FGŚP). Te składki oblicza i opłaca za pracowników, którzy nie osiągnęli wieku wynoszącego co najmniej 55 lat kobiety i co najmniej 60 lat mężczyźni. Tak wynika z art. 104b ust. 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia... (Dz. U. z 2019 r. poz. 1482 z późn. zm.), art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym (Dz. U. poz. 2192 z późn. zm.), art. 9b ust. 2 ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. z 2020 r. poz. 7). Przy ustalaniu składki na Fundusz Pracy, a także składki na Fundusz Solidarnościowy należy wziąć pod uwagę przepis art. 104 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia..., w myśl którego ustala się je od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (bez stosowania rocznego ograniczenia) wynoszących w przeliczeniu na okres miesiąca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę. Mogą być one obliczane od kwot niższych, jeżeli pracownik uzyskuje przychody stanowiące podstawę wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne także z innych tytułów i łącznie wynoszą one co najmniej tyle, ile minimalne wynagrodzenie za pracę. Taka osoba składa stosowne oświadczenie każdemu pracodawcy lub w terenowej jednostce organizacyjnej ZUS, jeżeli sama opłaca składki na ubezpieczenia społeczne (art. 104 ust. 3 i 4 ustawy o promocji zatrudnienia...). Czy w związku z tym, gdy były pracownik po ustaniu zatrudnienia otrzymuje składnik wynagrodzenia podlegający oskładkowaniu w wysokości niższej od minimalnej płacy, to należy opłacać składkę na Fundusz Pracy (także Fundusz Solidarnościowy)? Z tym zapytaniem wystąpiliśmy do ZUS.

Kalkulatory Kalkulator wynagrodzeń dostępny jest w serwisie
www.kalkulatory.gofin.pl

Z kolei składkę na FGŚP za pracowników opłaca pracodawca objęty stosowaniem ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Oblicza ją od wypłat stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (bez stosowania rocznego ograniczenia). Tę składkę ustala się bez względu na wysokość podstawy wymiaru.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest opodatkowane na zasadach określonych w art. 32 ustawy o pdof. Przy ustalaniu zaliczki na podatek dochodowy od przychodów ze stosunku pracy wypłaconych/postawionych do dyspozycji pracownika po ustaniu zatrudnienia zachowują ważność oświadczenia złożone w trakcie jego trwania, tj. PIT-2 i o stosowaniu podwyższonych kosztów uzyskania przychodów, o ile nie zostały one odwołane.

Przykład

Pracownik był zatrudniony w spółce z o.o. do 31 grudnia 2019 r. Spółka zgodnie z przepisami płacowymi po zakończeniu roku wypłaca pracownikom do końca lutego danego roku dodatkowe wynagrodzenie roczne. Były pracownik otrzymał w lutym br. dodatkowe wynagrodzenie za 2019 r. w wysokości 2.700 zł. W czasie zatrudnienia pracownikowi przysługiwały podwyższone koszty uzyskania przychodów i złożył pracodawcy PIT-2. Jeśli były pracownik nie odwołał tych oświadczeń, to pracodawca dokonał następujących rozliczeń składkowo-podatkowych:

wyszczególnienie wiersz obciążenia składkowo-podatkowe
wynagrodzenie roczne - 1 - 2.700,00 zł
podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne: wiersz 1 - 2 - 2.700,00 zł
składki na ubezpieczenia społeczne do pobrania ze środków pracownika: wiersz 2 x 9,76% + wiersz 2 x 1,5% + wiersz 2 x 2,45% - 3 - 370,17 zł
podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne: wiersze 1 - 3 - 4 - 2.329,83 zł
składka na ubezpieczenie zdrowotne do pobrania z wynagrodzenia: wiersz 4 x 9% - 5 - 209,68 zł
składka na ubezpieczenie zdrowotne do odliczenia od podatku: wiersz 4 x 7,75% - 6 - 180,56 zł
podstawa obliczenia zaliczki na podatek dochodowy: wiersz 1 - 300 zł - wiersz 3 - 7 - 2.030,00 zł
zaliczka na podatek dochodowy przed odliczeniem składki zdrowotnej: wiersz 7 x 17% - 43,76 zł - 8 - 301,34 zł
zaliczka na podatek dochodowy do pobrania: wiersze 8 - 6 - 9 - 121,00 zł
kwota do wypłaty: wiersze 1 - 3 - 5 - 9 - 10 - 1.999,15 zł

Pracodawca z własnych środków opłaci część składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, całą składkę na ubezpieczenie wypadkowe oraz, zakładając, że pracownik nie osiągnął wieku odpowiednio co najmniej 55 lat - kobieta i co najmniej 60 lat - mężczyzna, składki na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy i FGŚP.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Składki ZUS - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.