Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Ustalenie limitu dni zasiłku opiekuńczego na przełomie roku
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Ustalenie limitu dni zasiłku opiekuńczego na przełomie roku

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 24 (474) z dnia 10.12.2018

Córka pracownicy w wieku 9 lat w październiku 2018 r. uległa wypadkowi komunikacyjnemu. Od dnia wypadku sprawuje ona nad nią stałą opiekę. Przed końcem roku pracownica wykorzysta limit dni opieki. Czy może ubiegać się w ZUS o jego wydłużenie ze względu na chorobę dziecka? Czy w razie nieprzerwanego sprawowania opieki w kolejnym roku będzie można wypłacać zasiłek opiekuńczy?

Zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy zasiłkowej, zasiłek opiekuńczy przysługuje pracownikowi zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki m.in. nad:

  • chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat,
     
  • chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 18 lat z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,
     
  • innym chorym członkiem rodziny (np. małżonkiem lub dziećmi w wieku powyżej 14 lat).

Maksymalny okres, przez który w roku kalendarzowym możliwa jest wypłata zasiłku opiekuńczego jednej rodzinie wskazuje art. 33 ustawy zasiłkowej i jest to:

  • 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka jest sprawowana nad zdrowym dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat (w przypadkach określonych w ustawie zasiłkowej) lub chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat,
     
  • 30 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad niepełnosprawnymi dziećmi (w sytuacjach wymienionych w art. 32 ust. 1 pkt 2a i 2b ustawy zasiłkowej),
     
  • 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad innymi chorymi członkami rodziny.
Ważne: Łącznie na opiekę nad dziećmi i innymi chorymi członkami rodziny przewiduje się nie więcej niż 60 dni zasiłku w roku kalendarzowym, a jeśli opieka jest sprawowana wyłącznie nad dziećmi niepełnosprawnymi i innymi chorymi członkami rodziny - łącznie nie więcej niż 30 dni w roku kalendarzowym.

Limit 60 dni dotyczy okresu za jaki przysługuje zasiłek opiekuńczy, a nie na jaki lekarz może wystawić zaświadczenie lekarskie. Stosuje się go niezależnie od liczby członków rodziny uprawnionych do zasiłku opiekuńczego oraz bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki (art. 33 ust. 3 ustawy zasiłkowej). Ustawodawca nie przewidział okoliczności, w których można by zwiększyć limit dni, np. ze względu na ciężką chorobę dziecka. ZUS nie ma więc uprawnień do podwyższenia limitu wypłaty zasiłku opiekuńczego.

Od 1 stycznia 2019 r. pracownica będzie mogła korzystać z nowego 60-dniowego limitu zasiłku opiekuńczego przysługującego w tym roku. Nie ma tu znaczenia, że konieczność sprawowania opieki dotyczy tego samego dziecka i jest nieprzerwana.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.