Facebook

Jak szukać?»

Uwaga: Wnioski o wyrażenie zgody na opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia społeczne po terminie, dotyczące okresu sprzed 1 stycznia 2022 r., można składać do 30 czerwca 2022 r. Do 30 czerwca spółki jawne i partnerskie powinny złożyć do KRS oświadczenie o niesporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r. (czytaj więcej) Do 30 czerwca 2022 r. należy sporządzić sprawozdanie finansowe za 2021 r. (czytaj więcej)
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księga podatkowa  »   Koszty dostawy towaru do nabywcy
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Koszty dostawy towaru do nabywcy

Przegląd Podatku Dochodowego nr 2 (554) z dnia 20.01.2022

W ramach działalności gospodarczej, którą rozliczam w oparciu o podatkową księgę, handluję kserokopiarkami. Zdarza się, że znajduję nabywcę na towar, zanim zamówione kopiarki zostaną dostarczone do mojego zakładu. W takich przypadkach zlecam bezpośrednią dostawę do klienta. Wówczas od dostawcy kopiarek otrzymuję fakturę zakupu towaru oraz fakturę na koszty dostawy. Czy w podatkowej księdze koszty dostawy ujmować w kolumnie 11 "Koszty uboczne zakupu"?

W opisanym przypadku koszty dostawy nie są związane z zakupem towaru, lecz jego sprzedażą, zatem podatnik nie powinien ewidencjonować tych kosztów w podatkowej księdze w kolumnie 11 "Koszty uboczne zakupu" tylko w kolumnie 13 "pozostałe wydatki".

Podatnicy wykonujący działalność gospodarczą obowiązani są prowadzić podatkową księgę według wzoru ustalonego w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. poz. 2544). Z ust. 11 objaśnień zawartych w załączniku nr 1 do tego rozporządzenia wynika, że kolumna 11 "Koszty uboczne zakupu" jest przeznaczona do wpisywania kosztów ubocznych związanych z zakupem. Jako przykład tego rodzaju kosztów wskazano koszty dotyczące:

  • transportu,
  • załadunku i wyładunku,
  • ubezpieczenia w drodze.

Natomiast samo pojęcie "koszty uboczne zakupu" nie zostało zdefiniowane. Na podstawie regulacji zawartych w rozporządzeniu (§ 3 pkt 4 rozporządzenia i ust. 11 objaśnień) można jednak wnosić, że do tej kategorii kosztów zalicza się koszty związane z zakupem towarów i materiałów ujmowanych w kolumnie 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu", ponoszone do czasu złożenia tych składników majątku w magazynie.

Z okoliczności opisanych w pytaniu wynika z kolei, że w działalności podatnika zdarzają się sytuacje, gdy dokonuje on obrotu towarami, zanim jeszcze towary te zostaną dostarczone do jego zakładu. W takich przypadkach, na zlecenie podatnika towar jest dostarczany bezpośrednio do jego klienta, który ten towar nabył. Dostawca towaru obciąża podatnika kosztami tej usługi, wystawiając fakturę na koszty dostawy. W tym stanie faktycznym ponoszone przez podatnika koszty dostawy w rzeczywistości wiążą się z transakcją zbycia towarów handlowych, a nie ich nabycia. Konieczność dostarczenia towaru do klienta wynika tu bowiem z faktu, że na moment sprzedaży podatnik nie dysponuje towarem. Naszym zdaniem, w analizowanej sprawie nie jest więc zasadne kwalifikowanie kosztów takiej dostawy jako kosztów ubocznych zakupu towaru ujmowanych w księdze w kolumnie 11. Uważamy, że koszt ten należy potraktować jako pozostały koszt uzyskania przychodu, który powinien być zaksięgowany w kolumnie 13 "pozostałe wydatki".

Księga podatkowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.