Gdy jednostka nie posiada rachunku walutowego ani kasy walutowej (nie przechowuje waluty), transakcje zapłaty należności i zobowiązań w walucie obcej przeprowadza, nabywając lub odsprzedając walutę do banku czy kantoru. W takim przypadku nie dotyczą jej problemy z wyceną i ustalaniem różnic kursowych od własnych środków pieniężnych. Różnice kursowe powstają wówczas wyłącznie na rozrachunkach.
Zgodnie z art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2023 r. poz. 120 ze zm.) wyrażone w walutach obcych operacje gospodarcze ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia odpowiednio po kursie:
1) faktycznie zastosowanym w tym dniu, wynikającym z charakteru operacji - w przypadku sprzedaży lub kupna walut oraz zapłaty należności lub zobowiązań,
2) średnim ogłoszonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski z dnia poprzedzającego ten dzień - w przypadku zapłaty należności lub zobowiązań, jeżeli nie jest zasadne zastosowanie kursu, o którym mowa w pkt 1, a także w przypadku pozostałych operacji.
Jeśli pomiędzy wartością należności lub zobowiązania na dzień ich powstania a ich wartością na dzień zapłaty powstanie różnica, jest ona dla celów bilansowych traktowana jako różnica kursowa. Zasadniczo różnice kursowe są księgowane jako przychody lub koszty finansowe, z wyjątkiem sytuacji opisanych w art. 28 ust. 4 i ust. 8 ustawy o rachunkowości, kiedy to wpływają na cenę nabycia towaru lub koszt wytworzenia produktu albo cenę nabycia lub koszt wytworzenia środka trwałego, środka trwałego w budowie lub wartości niematerialnej i prawnej. Reguluje to art. 30 ust. 4 ustawy o rachunkowości.
Gdy jednostka rozlicza różnice kursowe dla celów podatku dochodowego metodą tzw. podatkową, to przychody w walutach obcych przelicza na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Z kolei koszty poniesione w walutach obcych przelicza na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Przy czym za koszt poniesiony uważa się koszt wynikający z otrzymanej faktury (rachunku) albo innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku).
Dla celów podatkowych różnice kursowe powstają w przypadkach określonych w art. 15a ustawy o pdop (Dz. U. z 2025 r. poz. 278 ze zm.) i art. 24c ustawy o pdof (Dz. U. z 2025 r. poz. 163 ze zm.). Dodatnie różnice kursowe powstają m.in., jeżeli wartość:
1) przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
2) poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia.
Ujemne różnice kursowe powstają natomiast, gdy wartość:
1) przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
2) poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia.
Przez średni kurs ogłaszany przez NBP rozumie się kurs z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu lub poniesienia kosztu. Przy obliczaniu podatkowych różnic kursowych uwzględnia się kursy faktycznie zastosowane w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań. W pozostałych przypadkach, a także gdy do otrzymanych należności lub zapłaty zobowiązań nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, stosuje się kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.
Za dzień zapłaty przyjmuje się dzień uregulowania zobowiązań w jakiejkolwiek formie, w tym w wyniku potrącenia wierzytelności.
Część jednostek, zwłaszcza mniejszych, nie decyduje się na zaprowadzenie rachunku walutowego czy kasy walutowej do przechowywania waluty. Otrzymują one wówczas zapłatę należności w walucie na rachunek złotówkowy i z tego rachunku płacą również w walucie swoje zobowiązania. Przy otrzymaniu zapłaty należności w walucie na rachunek złotówkowy i zapłacie zobowiązań w walucie z rachunku złotówkowego do wyceny należy przyjąć wskazany w powyższych przepisach kurs faktycznie zastosowany.
W momencie otrzymania zapłaty należności w walucie obcej, która wpływa na rachunek bankowy prowadzony w złotówkach, jednostka powinna wycenić ten wpływ po kursie faktycznie zastosowanym przez bank w dniu wpływu, czyli najczęściej po kursie kupna banku (art. 30 ust. 2 pkt 1 ustawy o rachunkowości). Dochodzi bowiem wówczas do faktycznej wymiany waluty na złote - jednostka w momencie jej otrzymania odsprzedaje ją bankowi.
Operacja ta skutkuje powstaniem różnic kursowych na należności, tj. między wartością należności w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień powstania przychodu a wartością należności w dniu jej otrzymania, przeliczoną według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia (np. kursu kupna banku). Jeśli wartość z dnia powstania będzie niższa niż wartość z dnia zapłaty, wystąpi dodatnia różnica kursowa ujmowana w przychodach finansowych. W odwrotnym przypadku powstanie ujemna różnica kursowa księgowana w koszty finansowe.
Ustalone w ten sposób księgowo różnice kursowe będą stanowiły podatkowe różnice kursowe (dodatnie - zwiększające przychody podatkowe lub ujemne - zwiększające koszty uzyskania przychodów).
W sytuacji gdy jednostka zleci bankowi dokonanie zapłaty zobowiązania wyrażonego w walucie obcej z rachunku złotówkowego, bank dokona przelewu środków, przeliczając walutę po kursie sprzedaży obowiązującym w dniu zapłaty lub kursie negocjowanym (art. 30 ust. 2 pkt 1 ustawy o rachunkowości). Wtedy również mamy do czynienia z faktyczną wymianą walut, ponieważ jednostka musi zakupić walutę od banku, by uregulować zobowiązanie.
Operacja ta może spowodować powstanie różnic kursowych pomiędzy wartością zobowiązania w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztów a jego wartością w dniu zapłaty, przeliczoną według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia (np. kursu sprzedaży banku). Gdy wartość z dnia powstania będzie niższa niż wartość z dnia zapłaty, pojawi się ujemna różnica kursowa ujmowana w kosztach finansowych. W odwrotnym przypadku powstanie dodatnia różnica kursowa księgowana w przychody finansowe. Różnice te będą stanowić koszty i przychody podatkowe.
Warto przypomnieć, że w przypadku zapłaty zobowiązania w walucie obcej z rachunku prowadzonego w złotówkach nie ustala się różnic kursowych od środków pieniężnych. Ustala się je w sytuacji rozchodu walut, gdy jednostka gromadzi je np. na rachunku walutowym czy w kasie walutowej. Gdy jednostka nie przechowuje walut, będzie ustalać różnice kursowe powstałe przy zapłacie zobowiązań wyłącznie na rozrachunkach.
Jak wynika z art. 15a ustawy o pdop i art. 24c ustawy o pdof, jednym z podstawowych warunków rozliczenia powstałych różnic kursowych w rachunku podatkowym jest to, by kwota należności (przychodu) była wyrażona w walucie i kwota jej zapłaty także w walucie. Podobnie z zobowiązaniem (kosztem) - musi być ono wyrażone w walucie i jego zapłata też. W przypadku gdyby na rachunek złotówkowy jednostki wpłynęła zapłata w złotych za należność wyrażoną w walucie, powstaną bilansowe różnice kursowe, ale nie skutkują one podatkowo. Podobnie w sytuacji, gdyby zapłata zobowiązania wyrażonego w walucie obcej nastąpiła z rachunku złotówkowego w złotych - powstałe bilansowe różnice kursowe nie będą mogły być przychodami czy kosztami podatkowymi.
Należności w walucie obcej mogą zostać skompensowane ze zobowiązaniami w walucie obcej od tego samego kontrahenta. W przypadkach kompensaty nie dochodzi do przepływu środków pieniężnych pomiędzy kontrahentami, a zatem nie następuje faktyczna (rzeczywista) wymiana jednej waluty na inną. Powoduje to, że jednostka przelicza na walutę polską podlegające kompensacie rozrachunki w walucie obcej, stosując kurs średni ogłoszony dla danej waluty (walut) przez NBP z dnia poprzedzającego dzień dokonania kompensaty.
Na dzień dokonania kompensaty zazwyczaj występują różnice kursowe spowodowane zastosowaniem przez jednostkę różnych kursów waluty obcej do przeliczenia należności i zobowiązań w walutach obcych na dzień ich powstania oraz na dzień kompensaty. Powstałe różnice kursowe w księgach rachunkowych ujmuje się tak samo jak różnice kursowe powstałe przy rozliczeniu rozrachunków drogą zapłaty, tj. w przychodach finansowych lub kosztach finansowych. Różnice te są uwzględniane podatkowo.
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania ![]() Jednostka uwzględni w rachunku podatkowym przychody podatkowe z tytułu różnic kursowych w kwocie 28,50 zł i koszty uzyskania przychodów z tego tytułu w kwocie 430,20 zł. |
|