Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Czas pracy i urlopy  »   Dodatkowa praca osoby zatrudnionej na część etatu

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Dodatkowa praca osoby zatrudnionej na część etatu

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 17 (515) z dnia 1.09.2020

Czy dodatkowe godziny pracy pracownika zatrudnionego na pół etatu stanowią nadgodziny? Czy powinny być opłacone normalnym wynagrodzeniem i dodatkami?

Pracą w godzinach nadliczbowych jest praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy (zasadniczo 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin na tydzień), a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy (art. 151 § 1 zd. 1 K.p.).

Przykład

Pracownik zatrudniony na 1/2 etatu jest objęty systemem podstawowym i pracuje w niektóre dni tygodnia po 8 godzin. W dniu 13 lipca br., który był dla pracownika dniem pracy, polecono mu jej wykonywanie o dwie godziny dłużej. Dodatkowe godziny pracy były nadgodzinami dobowymi, gdyż naruszyły 8-godzinną normę dobową.

Gdyby pracownik pracował we wszystkie dni robocze za wyjątkiem sobót po 4 godziny dziennie, to praca wykonywana w dniu 13 lipca br. nie stanowiłaby nadgodzin.

W żadnym przypadku nie nastąpiło przekroczenie normy średniotygodniowej.

Przykład

Załóżmy, że pracownik z poprzedniego przykładu jest zatrudniony w systemie równoważnym i pracuje w 4-, 8- lub 10-godzinnych dniówkach roboczych - według harmonogramu doręczanego na tydzień przed każdym miesiącem. Dodatkowe 2 godziny pracy w dniu 13 lipca br. przy założeniu, że w tym dniu pracownik miał świadczyć pracę odpowiednio:

  • 4 godziny rozkładowe - nie generowały nadgodzin,
     
  • 8 godzin rozkładowych - były nadgodzinami, gdyż naruszyły 8-godzinną normę dobową,
     
  • 10 godzin rozkładowych - były nadgodzinami, gdyż naruszyły przedłużony dobowy wymiar czasu pracy.

W żadnym przypadku nie nastąpiło przekroczenie normy średniotygodniowej.


Godziny dodatkowej pracy powinny być opłacone normalnym wynagrodzeniem, a jeśli są nadgodzinami, również dodatkami, które na określonych zasadach mogą być zastąpione czasem wolnym (art. 80 zd. 1art. 1511-1512 K.p.). Niekiedy jednak również praca niebędąca godzinami nadliczbowymi wymaga wypłaty dodatków. Tak jest w przypadku dodatkowej pracy osób zatrudnionych na część etatu, naruszającej ustalony indywidualnie limit, tj. ustaloną w umowie o pracę dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia, o którym mowa w art. 1511 § 1 K.p. (art. 151 § 5 K.p.).

Państwowa Inspekcja Pracy Wobec braku odmiennych regulacji, limit można oznaczyć w różny sposób. Jak wyjaśniła Państwowa Inspekcja Pracy na stronie internetowej www.pip.gov.pl, np. przez: "(...) zapisanie w umowie o pracę pracownika zatrudnionego na 0,5 etatu, że praca w wymiarze przekraczającym np. 0,6 etatu będzie uprawniała pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, także do dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych. (...)". Można też wybrać inne rozwiązania, np. ustanawiając limit dobowy.

Przykład

Przyjmujemy, że umowa pracownika z poprzedniego przykładu zawiera zapis: "Przekroczenie liczby godzin właściwej dla 0,625 etatu uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku do wynagrodzenia, o którym mowa w art. 1511 § 1 K.p.".

W żadnym z wariantów pracownik nie naruszył limitu, który w lipcu br. wynosił 115 godzin (184 godz. x 0,625). Pracownik przepracował bowiem ogółem 94 godziny (184 godz. x 0,5 etatu + 2 godz. dodatkowe). W dwóch przypadkach wskazanych w poprzednim przykładzie wystąpiły jedynie klasyczne godziny nadliczbowe.


Więcej na temat pracy pozarozkładowej pracowników zatrudnionych na część etatu pisaliśmy m.in. w UiPP nr 7/2020, str. 34-36.

Czas pracy i urlopy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.