Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Procedura podatkowa  »   Pełnomocnik do prowadzenia spraw podatkowych

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Pełnomocnik do prowadzenia spraw podatkowych

Gazeta Podatkowa nr 11 (1677) z dnia 6.02.2020
Małgorzata Żujewska

Przedsiębiorca zatrudnia dwie osoby na umowę o pracę. Chciałby zlecić prowadzenie księgowości (podatkowej księgi przychodów i rozchodów) księgowej zatrudnionej w innej firmie. Składałaby ona również deklaracje podatkowe i reprezentowała przedsiębiorcę przed urzędem skarbowym. Czy księgowa może prowadzić sprawy przedsiębiorcy na podstawie pełnomocnictw PPO-1 i UPL-1?

Pełnomocnikiem podatnika może być osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, czyli jest pełnoletnia i nieubezwłasnowolniona. To jedyna przesłanka determinująca wybór pełnomocnika w świetle przepisów Ordynacji podatkowej.

Podstawą działania pełnomocnika jest odpowiednie pełnomocnictwo. Najszerszy zakres ma pełnomocnictwo ogólne (PPO-1). Upoważnia ono do działania we wszystkich sprawach podatkowych oraz w innych sprawach należących do właściwości organów podatkowych. Stanowi tak art. 138d § 1 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 900 ze zm.). Informacje dotyczące pełnomocnictw ogólnych trafiają do Centralnego Rejestru Pełnomocnictw Ogólnych (CRPO). Organy podatkowe mają dostęp do tej bazy i w każdej chwili mogą sprawdzić umocowanie danej osoby do reprezentowania podatnika. Pełnomocnictwo ogólne składa się zasadniczo w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem Portalu Podatkowego (co wymaga założenia konta na Portalu Podatkowym). Zgłoszenia dokonuje zazwyczaj mocodawca. Pełnomocnik będący adwokatem, radcą prawnym lub doradcą podatkowym sam może zgłosić udzielone mu pełnomocnictwo. Złożenie papierowego pełnomocnictwa ogólnego jest dozwolone w przypadku wystąpienia problemów technicznych uniemożliwiających przekazanie zgłoszenia przez internet.

Pełnomocnictwo ogólne nie daje podstaw do podpisywania w imieniu mocodawcy deklaracji podatkowych. Do tego potrzebne są oddzielne upoważnienia. Pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji przesyłanych przez internet sporządza się na formularzu UPL-1, a do podpisywania deklaracji papierowych na UPL-1P. UPL-1 uprawnia, w okresie obowiązywania, do podpisywania wszystkich deklaracji, zeznań, informacji czy zgłoszeń przesyłanych do różnych organów podatkowych. Zakresu tego pełnomocnictwa nie można ograniczyć ze względu na rodzaj podatku czy charakter deklaracji podatkowych składanych przez internet. UPL-1P może natomiast zawierać upoważnienie do obsługi wszystkich deklaracji (dla różnych rodzajów podatków), wszystkich deklaracji dotyczących danego podatku (np. tylko w zakresie VAT) lub konkretnego rozliczenia (np. PIT-37 za 2019 r.). Pełnomocnictwo do podpisywania e-deklaracji nie uprawnia do podpisywania deklaracji papierowych - i odwrotnie.


Druki PPO-1, UPL-1, UPL-1P dostępne są w serwisie www.druki.gofin.pl.

Procedura podatkowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.