Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  VAT i akcyza  »   Brak zapłaty od podmiotów rosyjskich za wystawione faktury ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Brak zapłaty od podmiotów rosyjskich za wystawione faktury - odpowiedź MF na interpelację poselską

Poradnik VAT nr 16 (568) z dnia 20.08.2022

W czerwcu 2022 r. wystąpiono do Ministra Finansów z interpelacją poselską nr 34072 w zakresie wprowadzenia tarcz ochronnych dla polskich przedsiębiorców, którzy ze względu na sankcje nałożone na Rosję nie otrzymali zapłaty od podmiotów rosyjskich za dokonane dostawy/wykonane usługi udokumentowane wystawionymi fakturami. Jednocześnie zadano pytanie, czy polscy przedsiębiorcy będący w takiej sytuacji mogą liczyć na umorzenie, rozłożenie w czasie lub ulgę w spłacie podatku VAT.

W odpowiedzi udzielonej dnia 24 czerwca 2022 r., nr DOP1.054.1.2022 wyjaśniono, że obecnie nie są prowadzone prace legislacyjne dotyczące wprowadzenia tarcz ochronnych dla polskich przedsiębiorców w związku z nałożonymi na Rosję sankcjami. Odnośnie ulg w spłacie podatku powołano przepisy art. 67a-67c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) i wyjaśniono m.in., że: "(...) Udzielenie ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych leży w kompetencjach właściwego organu podatkowego, który czyni to w ramach tzw. uznania administracyjnego. Uznanie administracyjne nie oznacza jednak dowolności, gdyż rozstrzygnięcie merytoryczne sprawy musi znajdować oparcie w udokumentowanych ustaleniach organu co do wystąpienia przesłanek stanowiących podstawę rozstrzygnięcia, które musi pozostawać w zgodzie z prawem. Przy czym wybór rozstrzygnięcia powinien być przez organ podatkowy wyjaśniony w sposób logiczny i przekonujący (...)".

Podkreślono jednocześnie, że: "(...) Szczególnym rozwiązaniem, które ułatwi wywiązanie się przez podatników i płatników z decyzji ratalnych i odroczeniowych dotyczących podatków stanowiących dochód państwa, jest zniesienie naliczania opłaty prolongacyjnej. Na podstawie art. 15za ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, w decyzjach ratalnych i odroczeniowych, dotyczących podatków stanowiących dochód budżetu państwa, na podstawie wniosków złożonych w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonych w związku z COVID-19 albo w okresie 30 dni następujących po ich odwołaniu, nie będzie naliczana opłata prolongacyjna (...) Rezygnacja z naliczania opłaty prolongacyjnej zwiększy realne szanse na uregulowanie przez podatników i płatników odroczonych i rozłożonych na raty należności podatkowych (...)".

W związku z powyższym przedsiębiorcy, którzy nie otrzymali zapłaty od podmiotów rosyjskich za sprzedane towary/wykonane usługi udokumentowane wystawionymi fakturami, a mają problemy z terminową zapłatą należności wynikających z JPK_VAT, po spełnieniu określonych warunków mogą wystąpić z wnioskiem o rozłożenie podatku na raty, odroczenie terminu jego zapłaty i umorzenie zaległości podatkowych. We wniosku należy opisać swoją indywidualną sytuację i uzasadnić potrzebę otrzymania ulgi. Wniosek powinien być kompletny i podpisany.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

VAT i akcyza - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.