Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  VAT i akcyza  »   Zapłata za usługę bonem turystycznym - skutki w VAT
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Zapłata za usługę bonem turystycznym - skutki w VAT

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 14 (1129) z dnia 10.05.2022

Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na organizacji wypoczynku dla dzieci. Rozpocząłem zapisy na obozy, które odbędą się w lipcu-sierpniu 2022 r. Po dokonaniu rezerwacji klient musi w ciągu miesiąca wpłacić zaliczkę w kwocie 500 zł. Niektórzy klienci zamierzają wpłacić zaliczkę korzystając z bonu turystycznego. Czy wpłata zaliczki spowoduje w tej sytuacji obowiązek rozliczenia VAT? Czy mam prawo nadal korzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania sprzedaży w kasie rejestrującej, choć przelew otrzymam od ZUS, a nie od klienta?

Otrzymanie zaliczki na poczet przyszłej usługi organizacji wypoczynku dzieci - w formie realizacji bonu turystycznego - powoduje powstanie obowiązku podatkowego w VAT. Podatnik może jednak korzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania w kasie w przypadku takiej wpłaty (po spełnieniu pewnych warunków).

Przypominamy, że Polski Bon Turystyczny przyznawany jest na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł, a w przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon w tej samej wysokości, czyli łącznie 1.000 zł. Bon umożliwia zapłatę za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne na terenie Polski (nie podlega on wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze). Bony turystyczne można wykorzystać do 30 września 2022 r. Obsługą płatności z wykorzystaniem bonu zajmuje się ZUS.

Obowiązek podatkowy w VAT

Obowiązek podatkowy w VAT powstaje, co do zasady, z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Jeżeli jednak przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, m.in. przedpłatę, zaliczkę, zadatek, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty. Tak wynika z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT.

Otrzymanie zaliczki na poczet przyszłej usługi organizacji wypoczynku dzieci powoduje zatem powstanie obowiązku podatkowego w VAT. Nie ma tu znaczenia fakt, że zaliczka zostanie zapłacona poprzez zrealizowanie bonu turystycznego.

Zwolnienie z kasy rejestrującej

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (dalej: osób prywatnych) mają obowiązek ewidencjonowania tej sprzedaży w kasie rejestrującej. W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. poz. 2442; dalej: rozporządzenie w sprawie zwolnień z kas) przewidziano jednak pewne odstępstwa od tej zasady.

Jedno ze zwolnień z ewidencjonowania zostało uzależnione od formy dokonywanej zapłaty (patrz: § 2 ust. 1 w powiązaniu z poz. 37 załącznika do ww. rozporządzenia). Mianowicie świadczenie usług na rzecz osób prywatnych jest zwolnione z ewidencjonowania w kasie, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub SKOK (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w SKOK, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła. Aby z tego zwolnienia skorzystać, przedmiotem świadczenia nie mogą być usługi wymienione w § 4 ust. 1 pkt 2 ww. rozporządzenia (wśród nich nie wskazano jednak usług organizacji wypoczynku dla dzieci).

Wątpliwości Czytelnika budzi możliwość skorzystania z ww. zwolnienia w sytuacji, gdy z uwagi na realizację bonu turystycznego zapłatę przelewem na konto bankowe otrzyma on z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ZUS), a nie od klienta. Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 9 września 2020 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.520.2020.1.JG uznał, że w tej sytuacji podatnik ma prawo korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży usług noclegowych za pomocą kasy rejestrującej (jeżeli z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę będzie jednoznacznie wynikać, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana). W interpretacji tej czytamy:

"(...) W odniesieniu do przelewów otrzymywanych przez Wnioskodawcę od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ramach bonu turystycznego stwierdzić należy, że w odniesieniu do tej sytuacji Wnioskodawca (...) nie będzie zobowiązany do stosowania kasy rejestrującej. Wnioskodawca jednoznacznie wskazał, że za usługi noclegowe Spółka przyjmuje opłaty wyłącznie w formie przelewów bankowych, a więc ZUS w ramach realizacji bonu turystycznego dokonuje przelewu środków na rachunek bankowy Spółki, a z raportu dostępnego w portalu ZUS jasno wynika, jakich transakcji i na czyją rzecz dotyczyły zrealizowane bony. (...)"

Więcej przeczytasz w Interpretację tę cytowaliśmy
Serwisie Podatkowym nr 12
z 10 grudnia 2020 r. na str. 62-64
Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

VAT i akcyza - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.