Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  VAT i akcyza  »   Mechanizm podzielonej płatności - przelewy zbiorcze i zapłata zaliczek
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Mechanizm podzielonej płatności - przelewy zbiorcze i zapłata zaliczek

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 32 (1039) z dnia 10.11.2019

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Zamierzam regulować wszystkie płatności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności. Czy chcąc dokonywać przelewów zbiorczych, powinienem w komunikacie przelewu wskazywać okres według daty wpływu faktur, czy też okres według daty ich wystawienia?

Od 1 listopada br., w wyniku nowelizacji ustawy o VAT, dla niektórych transakcji wprowadzono obligatoryjną wersję mechanizmu podzielonej płatności (dalej: MPP). Ponadto, od tego dnia istnieje możliwość dokonywania przelewów zbiorczych w ramach MPP. Prawo takie przysługuje zarówno w przypadku wersji obligatoryjnej, jak i w wersji dobrowolnej MPP.

Należy podkreślić, że zapłata z zastosowaniem MPP może dotyczyć więcej niż jednej faktury w przypadku wystawienia na rzecz podatnika przez jednego dostawcę lub usługodawcę wielu faktur (w okresie nie krótszym niż jeden dzień i nie dłuższym niż jeden miesiąc).

Jeżeli podatnik dokonuje zapłaty za kilka faktur wystawionych przez dostawcę/usługodawcę, wówczas komunikat przelewu:

  • obejmuje wszystkie faktury wystawione dla podatnika przez jednego dostawcę lub usługodawcę w ww. okresie,
     
  • zawiera kwotę odpowiadającą sumie kwot podatku wykazanych w ww. fakturach.

Ponadto, w przypadku przelewów zbiorczych, w komunikacie przelewu zamiast informacji "numer faktury, w związku z którą dokonywana jest płatność" podatnik zobowiązany jest wskazać okres, za który dokonywana jest płatność. Powyższe kwestie zostały uregulowane w art. 108a ust. 3a-3c ustawy o VAT.

Biorąc powyższe pod uwagę należy uznać, że skoro płatności w ramach przelewów zbiorczych można dokonywać w przypadku wystawienia na rzecz podatnika przez jednego dostawcę lub usługodawcę więcej niż jednej faktury (w okresie nie krótszym niż jeden dzień i nie dłuższym niż jeden miesiąc), to tym samym istotna jest data wystawienia tych faktur. W komunikacie przelewu należy zatem podać okres, za jaki dokonywana jest płatność zbiorcza, kierując się datą wystawienia faktur.


Czy opłacając zaliczki w ramach mechanizmu podzielonej płatności, mogę w komunikacie przelewu, obok słowa "zaliczka", wpisać numer faktury zaliczkowej?

Od 1 listopada br. ustawodawca umożliwił stosowanie mechanizmu podzielonej płatności - zarówno w przypadku wersji dobrowolnej, jak i obligatoryjnej - także do regulowania zaliczek (patrz: art. 108a ust. 1c ustawy o VAT).

Zgodnie z ustawą o VAT, w przypadku regulowania zaliczki z zastosowaniem MPP, w komunikacie przelewu zamiast "numeru faktury, w związku z którą dokonywana jest płatność", podatnik powinien wpisać wyraz "zaliczka". Podanie w komunikacie przelewu dodatkowo numeru faktury zaliczkowej nie powinno być naszym zdaniem uznane za błąd (przy założeniu, że komunikat przelewu udostępniony przez bank będzie umożliwiał wpisywanie dodatkowych informacji).

VAT i akcyza - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.