Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Podatki  »  Podatek dochodowy  »   Moment ujęcia składek ZUS od wynagrodzeń pracowników w kosztach ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Moment ujęcia składek ZUS od wynagrodzeń pracowników w kosztach uzyskania przychodów

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 16 (1131) z dnia 1.06.2022

Prowadzę działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG. Wynagrodzenia pracowników wypłacam do 5 dnia następnego miesiąca (zgodnie z regulaminem wynagrodzeń). W którym miesiącu mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów składki ZUS finansowane przeze mnie od wynagrodzeń za kwiecień 2022 r., jeśli wynagrodzenia te wypłaciłem 5 maja 2022 r., natomiast składki ZUS od nich zapłaciłem 20 maja 2022 r.?

W sytuacji wskazanej w pytaniu składki na ubezpieczenia społeczne, w części finansowanej przez pracodawcę, a także składki na FP, FS oraz FGŚP, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w maju 2022 r.

Moment ujmowania składek ZUS w kosztach podatkowych

Składki na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzeń pracowników, w części finansowanej przez płatnika składek, składki na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który wynagrodzenia te są należne, pod warunkiem że ww. składki zostaną opłacone z tytułu wynagrodzeń wypłacanych lub postawionych do dyspozycji:

  • w miesiącu, za który są należne - w terminie wynikającym z odrębnych przepisów,
  • w miesiącu następnym, w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony - nie później niż do 15 dnia tego miesiąca.

W przypadku uchybienia tym terminom składki te podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty do ZUS (art. 22 ust. 6bb, art. 23 ust. 1 pkt 55a i ust. 3d ustawy o PDOF).

projekt Mocą ustawy "korygującej" Polski Ład termin ujmowania składek ZUS z tytułu należności np. ze stosunku pracy w kosztach uzyskania przychodów ma ulec zmianie. Zgodnie z nowym art. 22 ust. 6bb ustawy o PDOF, składki te, w części finansowanej przez płatnika składek, składki na FP, FS oraz FGŚP, mają stanowić koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który należności te są należne, pod warunkiem że składki te zostaną opłacone w terminie wynikającym z odrębnych przepisów (czyli zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). W przypadku uchybienia temu terminowi składki te - tak jak obecnie - będzie się ujmowało w kosztach podatkowych w momencie ich zapłaty. Zmiana w tym zakresie ma wejść w życie od 1 stycznia 2023 r. i będzie miała zastosowanie do składek należnych od 1 stycznia 2023 r.

Termin płatności składek ZUS

Odrębnymi przepisami, o których mowa wyżej, są przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 423 ze zm.). Zgodnie z art. 47 ust. 1 tej ustawy, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r., płatnik składek przesyła w tym samym terminie deklarację rozliczeniową, imienne raporty miesięczne oraz opłaca składki za dany miesiąc, nie później niż:

  • do 5 dnia następnego miesiąca - dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych,
  • do 15 dnia następnego miesiąca - dla płatników składek posiadających osobowość prawną (np. spółek z o.o.),
  • do 20 dnia następnego miesiąca - dla pozostałych płatników składek (np. osób prowadzących działalność gospodarczą niezależnie od tego, czy opłacają składki tylko za siebie, czy również za inne osoby ubezpieczone).

Podsumowanie

Z powyższych regulacji wynika, że gdy wynagrodzenia pracowników za dany miesiąc płatne są w tym samym miesiącu, za który są należne (np. płatne w kwietniu za kwiecień br.) i pracodawca opłaci składki ZUS od tych wynagrodzeń w ustawowym terminie (np. 20 maja br.), składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez pracodawcę (płatnika składek), składki na FP, FS oraz FGŚP, może on zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu, za który wynagrodzenia te są należne (czyli w kwietniu br.).

W przypadku wynagrodzeń wypłacanych w miesiącu następnym (np. za kwiecień br. do 5 maja br.), ww. składki również mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który wynagrodzenia te są należne (czyli w kwietniu br.), pod warunkiem jednak, że składki te zostaną opłacone nie później niż do 15 dnia miesiąca, w którym zostało wypłacane wynagrodzenie (czyli nie później niż do 15 maja br.).

Jak wynika z pytania, od wynagrodzeń należnych za kwiecień br., wypłaconych w dniu 5 maja br., pracodawca opłacił składki ZUS w dniu 20 maja br. Wobec tego może on zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów w maju br. (czyli w dacie ich zapłaty). Gdyby składki te zostały opłacone do 15 maja br., mogłyby one stanowić koszty uzyskania przychodów w kwietniu br.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Podatek dochodowy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.